НАЙ-НОВИ
Силвестър представи Alchemista в...
Мария Силвестър представи в най-ексклузивния у нас...
Престъпление е да караш пиян и то за...
„Димо е голям пример как човек, който сбъдва мечтите си,...
Още не са ни поканили за еврото, а ние вече се изпокарахме
02.05.2018 15:38 | Видян 2014 пъти
Обаче, цитираният от премиера уж, че му бил обещал еврокомисар по финансите и еврото Домбровскис, първи каза точно обратното - че преди да си го помислим дори, ще трябва да влезем в европейския банков съюз. Сиреч, хлабавият контрол на БНБ върху банките ни, но най-вече контролът върху резерва й - над 22 млрд. евро - 44 млрд. лв. или близо половината от БВП, да премине от наш под чужд контрол.
Тая работа трудно може да се продаде политически на българите. Особено без гаранции. Защото просто им писна от лесни и неверни обяснения и празни обещания.
Най-вероятно за приемането на еврото ще трябва да се мине през референдум. На който със сигурност ще се цитират някои факти не само положителни за единната валута, каквито безспорно има много. Но не са най-често цитираните в тъпо направената пропаганда, течаща в момента, измислена и преминаваща през хора, които нито разбират от пиар, нито от финанси, за лихвите и растежа, а оттам за жизненото равнище, които са осъществими само с евро. Ако някой сериозно иска да въведе еврото в България първо трябва да измисли отговорите на следните въпроси:
Защо в страните с най-висок стандарт и най-високо качество на живот в ЕС - Дания и Швеция, си пазят кроните?
Какви путинисти са британците, та държат на паунда си, който е по-скъп от еврото и въпреки всички заклинания покрай Брекзит, Лондон не само не престана да бъде финансовият център на Европа, ами привлича все повече капитали, особено китайски и индийски, което не им се случва нито на Франкфурт, нито на Париж, нито на Милано, които очакваха да станат новите магнити за големите пари?
Защо лихвите в Чехия са точно толкова ниски, колкото в най-прогресиращите държави с евро и много по-изгодни от онези в доста страни с евро като Гърция и Испания, да не говорим за сравнение с лихвите у нас?
Защо Румъния и Полша са лидерите по икономически ръст в ЕС от старта на кризата насам, разчитайки на злотата и леята, а според публикуваните в сряда, 2 май, данни точно еврозоната показва по-лоши от очакваните макроикономически резултати?
свързани новини
Кристиан Костов лобира за рускинята на Евровизия
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !