Нюйоркска Коледа: Фото на деня

Осветяване на празничната магия! Рокфелер център...

Дядо Коледа като млад и беден, преди...

Дядо Коледа като млад и беден, преди да почне работа в...

Сънят ни, контактите ни, вниманието ни - всичко в интернет?

отпечатай новината

14.10.2020 11:04 | Видян 1247 пъти

Сънят ни, контактите ни, вниманието ни - всичко в интернет?

Източник: dw

И ето ни в света на бъдещето. Малка лампичка на челото на ученика свети с различен цвят. По нея учители и родители могат в реално време да следят дали детето внимава или е разсеяно. Ужасяваща представа или шанс?

Гледката на тези деца шокира, защото реалността явно е изпреварила антиутопиите и научната фантастика, с които ни плашат от екраните на телевизията и киното. Учебният час за учениците от началното училище „Синхуа Шайшун" в Източен Китай започва не с отваряне на учебник, а с нахлузване на святкаща диадема, пише „Уолстрийт джърнъл", където излезе статия за въпросния експеримент.

По време на занятия децата носят на челата си тази диадема, която измерва електротоковете на мозъка. На диадемата просветват три диода: червен, жълт и син. Едно от децата в класа безгрижно обяснява, че ако не челото му свети червеният диод, значи е концентрирано. Но ако светне синият – детето се разсейва и не внимава в урока. На своя таблет учителката следи дали децата са достатъчно съсредоточени, а по интернет тази информация може да достигне и до родителите им. Така амбициозните майки и татковци във всеки миг могат да проверят на своя смартфон дали детето им внимава в час или не.

Следене в реално време

Разработката на стартъпа BrainCo, чиито корени са в прочутия американски университет „Харвард", изглежда едновременно много полезна, но и ужасно шокираща.

Не случайно през 2020 година правозащитната организация „Дигитален кураж" присъди една от годишните си анти награди „Биг Брадър" тъкмо на фирмата BrainCo за въпросните шпионски диадеми.

Както каза пред германското радио SWR основателката на „Дигитален кураж" Рита Тангенс: „Най-лошото е, че това откритие няма за цел да повиши образованието на децата. То цели насила да им набие материала, тоест – това е дресура."

продължи >>

Етикети: , , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !