НАЙ-НОВИ
Кери Ъндърууд с български обувки по...
След Парис Хилтън още една звезда блесна в обувки от...
Сигнали за бомби в редица училища в...
Сигнали за бомби в доста училища в страната тази сутрин....
Авторът на 1 българска роза с наградата Дебелянов
17.08.2023 11:44 | Видян 360 пъти
Двудневен празник на литературата припомня поезията и личността на един от най-нежните и лирични наши творци – Димчо Дебелянов. В рамките на Дебеляновите дни се връчва и специалната награда, която носи името на поета.
Събитието се провежда вече повече от 40 години в родния дом на Дебелянов. Сред носителите на наградата пък са Иван Динков, Ивайло Балабанов, Калин Донков, Маргарита Петкова, Недялко Йорданов, Димитър Христов, Георги Константинов…
Тази година новият лауреат на националната награда „Димчо Дебелянов“ е доайенът на българската поезия Найден Вълчев. Събитието се организира от Дирекция на музеите в гр. Копривщица, а тържественото отбелязване в „тихия двор с белоцветните вишни“ всяка година събира копривщенци, гости на града и поети от всички краища на България, за да сведат глави пред паметта на най-нежния ни поет и да се насладят на подготвената от организаторите програма. Тази година стихове на Дебелянов прозвучаха в изпълнение на актьора Стефан Рядков, а в традиционното литературно четене взеха участие с авторски творби присъстващите лауреати, които в Копривщица с обич наричат „Димчови поети“. Наградата на Найден Вълчев бе връчена от кмета на града Бойка Дюлгерова сред бурните аплодисменти на множеството.
На 13 август, преди обед, ще бъде направен литературен преглед на наследниците на Дебелянов – с други думи, ще бъдат представени нови книги на съвременни наши автори. Водещ ще бъде Атанас Капралов, който също е носител на наградата.
Емблематичната сграда, в двора която се провежда събитието, е построена от дядото на поета Динчо през 1830 г. Самият Дебелянов е кръстен на него, по-късно сам променя буквата в името си и всички го знаем като Димчо. Къщата дълги години пустее и едва в края на 50-те родолюбивата душа на арх. Вельо Дебелянов я събужда за нов живот. През 1958-а отваря и музеят. Така едно от святите места в България живее своя пълноценен живот и пази историческата памет.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !