НАЙ-НОВИ
Фитнес, английски и нямам време: Гонзо
"Рядко играя футбол, защото няма време. Ходя на фитнес...
Америка е Меката на ММА. Руските...
На първия турнир на UFC през 2025 г. рускинята Виктория...
Ето тайната на свръхбогатите
14.07.2024 07:58 | Видян 588 пъти
Ранното ставане има доста плюсове - и за здравето, и за продуктивността, и за по-ползотворния ден.
Ако обаче искаш да си още по-успешен и продуктивен, трябва да станеш още по-рано. Екстремно рано, преди зазоряване. Или поне така смятат някои.
Запознайте се с рутината на "Клуб 5 сутринта". Той е наречен на едноименната книга на мотивационния гуру Робин Шарма и обобщеното му послание е "грабни утрото, извиси живота си". Или с други думи - стани по-рано, за да имаш един час за себе си.
Екстремно ранното ставане е част от рутината на куп богати и известни хора, много преди да бъде опаковано в книга със съвети.
Още Бенджамин Франклин е казал, че ранното лягане и ставане прави човека здрав, богат и мъдър.
През 2012 г. Мишел Обама, съпругата на президента на САЩ, сподели, че всеки ден става в 4:30 ч., за да ходи във фитнеса със съпруга си Барак Обама.
Не е само тя. Съвета на бащата на САЩ следват и суперранобудници като Скалата, Дженифър Анистън, Дженифър Лопес, Крис Дженър, Опра Уинфри, както и хора като шефа на Apple - Тим Кук, и милиардерът Ричард Брансън или пък главният редактор на "Вог" - Ана Уинтур.
Тим Кук например става към 4-5 часа сутринта.
"Правя го, защото мога да контролирам сутрините по-добре от вечерите и от времето през деня. Ранната сутрин е твоя", мотивира той пред Australian Financial Review толкова екстремно ставане.
Кук ползва това време, за да чете мейли от клиенти - колкото може повече. След това, преди да отиде в офиса, шефът на Apple отива във фитнеса, по няколко пъти седмично.
Докато тренира, не работи и никога не проверява телефона си.
Известният като авантюрист и приключенец бизнесмен Ричард Брансън пък споделя, че където и да се намира, става около 5 сутринта.
Обича да спи без закрити прозорци, така че да го буди слънчевата светлина, която намира за мотивираща.
Според това къде е, започва деня си с тенис, а ако наблизо няма корт - с разходка, бягане или колоездене, а при наличие на океан и вятър кара кайтсърф. След това милиардерът закусва с мюсли и плодове и няколко чаши чай. Със съпругата му Джоан се чуват с децата и внуците си.
Брансън пояснява, че упражненията и времето със семейството го настройват добре за работа, а ранното ставане му осигурява и време да си прегледа мейлите и да е на линия за офисите на компаниите му в други часови зони, както и за социални медии.
Не е чудно, че "Клуб 5 сутринта" е доста популярен и в TikTok, където има огромен брой постове на екстремни ранобудници, които се хвалят колко неща успяват да свършат, ставайки по нощите. Трендът е известен и като "от пет до девет преди от девет до пет" и обединява видеата на купища свежи хора, които полагат грижи за себе си в ранни зори.
За какво обаче все пак става дума?
Според директния съвет на Робин Шарма, след ставането в 5 часа трябва да следват 20 минути физически упражнения, после 20 минути медитация или подобна техника и 20 минути за четене или учене. Идеята е този допълнителен час да бъде посветен на вас самите, в пълно спокойствие и без външни дразнители.
Резултатът пък е повече продуктивност и енергия през деня и съответно - постигане на повече успехи.
Това спокойствие и фокус върху себе си в началото на деня водят и до позитивна нагласа и успешен ден.
И обратното - късното ставане, бързането и стресът водят до негативно протичане и на останалата част от деня.
Затова и почитателите на екстремно ранното ставане твърдят, че тези практика води до по-добра продуктивност, тъй като в началото на деня човек успява да свърши по-важните си задачи, докато е още свеж и концентриран. Освен това при ставане в 5 часа има и достатъчно време да се събудиш и да се настроиш за задачите, които те чакат.
Колкото и да е странно, според тях ранното ставане води и до по-добър сън, защото резултатът е и ранно лягане. Физическата активност рано сутрин пък води до по-малко стрес през деня и като цяло до по-добра дисциплина и структуриране на деня.
Тези хора са по-енергични и фокусирани, след като са започнали деня, полагайки грижа за собствените си тяло, душа и съзнание.
Доста от тях наблягат и на позитивите от спокойствието в тази част от денонощието, когато всичко спи, домовете им са тихи, улиците - празни, а светът е доста по-различен. Дори се цитират проучвания, според които ранното ставане води до усилено усещане за щастие, задоволство и дори до по-здравословно хранене.
Всъщност, идеята на Бенджамин Франклин за ранно лягане и ставане е част от протестантската работна етика - да се трудиш е нещо добро и по дефиниция е лошо да не се работи. И съответно, ако не спиш до късно, това си струва и е продуктивно, пояснява пред "Гардиън" Ръсел Фостър, директор на Института по сън и невронаука на циркадните ритми към Университета на Оксфорд.
"Няма нищо присъщо и важно в ставането в 5 сутринта - само отвратителното самодоволство от ранния старт", смята обаче той.
Специалистът посочва и основния недостатък на цялата теория - за да се поддържа подобна рутина с достатъчно сън, човек трябва да си легне в 9 вечерта.
Което пък далеч не е възможно за всички - дали заради домашни задачи след работа, грижи по децата или защото хората наоколо в къщата още не си лягат, вдигат шум и пречат.
Стриктно спазване на подобен режим почти елиминира и социалния живот след работа и срещи с приятели и ходене на културни събития.
Фостър отбелязва и че хората, които прокламират подобни режими - като предприемачи и специалисти по самоусъвършенстване, имат достатъчно пари, за да плащат на други, които да поемат битовите им задачи.
Има и нещо друго - не всеки е в състояние физически да става рано. При хората има различни хронотипи, т.е. не всички сме с един и същ биологичен часовник - за едни е естествено да стават рано, но други са нощни птици.
Тези, които се чувстват комфортно да заспиват в 9 вечерта и да стават преди зазоряване, биха могли да следват подобни препоръки, но има хора, за които това е мъчение. Все пак идеята на такъв режим е човек да спи достатъчно, а не да дремва по няколко часа нощем, да става с мъка в непосилно време, само и само за да тича или чете книга.
Тези, за които ранното ставане е немислимо, могат да си осигурят повече време и спокойствие сутрин с малка реорганизация на времето вечер. Преди лягане да свършат колкото може повече сутрешни задачи - например да си подготвят дрехите и закуската и така да намалят стреса и суматохата на сутринта.
Защото едно е сигурно - плавният старт на деня, с достатъчно време за разбуждане и спокойна сутрешна рутина е наистина важен и помага за по-приятен и евентуално успешен ден.
Източник: webcafe.bg
свързани новини
Сутрин сякаш съм на 90 г и искам да умра, по-късно през деня ставам на 45: Джеръми Ренър
Ъшър не се храни в сряда. Ето какво прави за перфектна форма
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !