НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
Да превърнеш пустинята в оазис, без да си Господ
22.09.2024 07:30 | Видян 459 пъти
Полуостров Синай е неприветливо място, на което може да се снима продължение на "Дюн".
Един нидерландски архитект на име Тиес ван дер Ховен обаче иска да превърне пустинята в зелен рай. Той припомня, че преди хилядолетия регионът е бил потънал в зеленина и смята, че никак не е невъзможно това отново да се случи.
Затова прекарва години в разработка на свръхамбициозен план, с който да вдъхне нов живот на египетския полуостров.
Ван дер Ховен планира да превърне Синай в оазис като озелени отново полуострова и измени сериозно климата и екологията му.
По този начин ще се намалят парниковите газове над голяма част от планетата, а над самия полуостров ще се засилят валежите и температурите ще паднат.
Снимка: iStock
За "Си Ен Ен" архитектът заявява, че унищожаваме планетата си и единственият начин да оцелеем е да хвърлим всички сили във възстановяването на природата.
За подкаста Climate Water Project той добавя, че вече не е въпрос на себедоказване кой изобретател ще предложи най-нестандартното решение, а е въпрос на оцеляване - както на хората в района на Синайския полуостров, така и на цялото човечество.
Пред подкаста Ван дер Ховен обяснява, че се е вдъхновил от филм, наречен "Зеленото злато", който документира озеленяването на регион в Северен Китай. Там са засадени нови дървета, храсти и трева за паша, а оттогава насам земята процъфтява и ерозията почти е останала в миналото.
Нидерландецът е убеден, че това може да се случи и на Синай.
За начало той планира да влее води от Средиземно море в езерото Бардавил в Северен Синай.
По-малко солената вода ще раздвижи седимента в езерото и оттам надеждите са да се поднови цялата екосистема. Паралелно с това ще тече засаждането на нови растения, които виреят добре и в солени почви и нямат нужда от ежедневно поливане.
Свежата зеленина ще изпарява повече влага, което пък ще доведе до повече валежи над Синай.
С течение на времето, разяснява Ван дер Ховен за Climate Water Project, в езерото ще започнат отново да виреят водорасли, които ще привлекат миди и мекотели. Приливите и отливите ще напояват почвата все по-навътре, което ще примами птици, жаби и още мекотели.
Колкото повече време минава, толкова по-богата би трябвало да става природата на Синай. В едно оптимистично бъдеще архитектът вижда езера и крайбрежие, пълни с лаврак, кефал, миди и рапани, и суша, на която виреят разнообразни видове насаждения.
Друга надежда на Ван дер Ховен е, че когато се стигне до този момент, вече ще има генномодифицирани овошки и зеленчуци, които да растат в солена почва.
По изчисления на нидерландеца до 40 години би трябвало полуостровът да е преобразен до неузнаваемост по примера от Северен Китай. Дотогава климатът на Синай също ще се е изменил и ще има както повече валежи, така и по-ниски температури, щадящи растенията.
"Водата носи със себе си още вода, зеленината - още зеленина", обобщава Ван дер Ховен.
Архитектът припомня, че Синай е историческа гордост за жителите на Египет, тъй като там са се случили редица събития, включително и такива, описани в Библията. И е убеден, че полуостровът тепърва може да се превърне в източник не само на прехрана, но и на патриотизъм.
А и е категоричен, че ситуацията в подобни пустинни райони е толкова спешна, че няма време за колебания.
"Това е единственият изход от кризата, в която ние, хората, сами се вкарахме", смята Ван дер Ховен.
Източник: webcafe.bg
свързани новини
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !