Тройна цена на поръчка пускат...

Вижте какви ги вършат заместниците на Благомир Коцев,...

Мария се омъжи за новия си любим...

Попфолк дивата Мария отново облече булчинска рокля –...

Манила като София: Много мръсен въздух

отпечатай новината

12.01.2025 08:30 | Видян 804 пъти

Манила като София: Много мръсен въздух

Беше ми се случвало да намеря противогаз в гардероба в Пекин, така че, когато на леглото в Манила всеки добър хотел предлага маска за дишане, ми беше ясно, че градът е с много мръсен въздух, също като нашата София.С тази разлика, че Манила има над 10 пъти по-голямо население. Последно е броено преди 5 г. и тогава е било 13,5 млн.души. С това уточнение, че те са неизброими, понеже бая народ живее на улицата и не е уловим от никаква статистика – от детски банди на 5-6 годишни безпризорни хлапета до прострели прането си по огражденията на централния крайбрежен булевард граждани и гражданки от различни поколения.

ВИЖТЕ НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАНИЛА ТУК!

Метро Манила, както я наричат тук, е град от 17 града и едно „независимо кметство”, които нямат граници помежду си, но тук – таме има тол-пунктове. „Город контрастов”, както гласеше знаменитата фраза от Диамантената ръка, отстъпваща едининствено на друг култов лаф от същия филм: „Ти мене уважаваш ли ме” между пиещи...

Звучи много добре, когато се каже, че старият град е до пристанището, което е до централния площад, който е до централния плаж, който е до яхт клуба, до който е местното НДК. И е било много хубаво през 80-те години, когато е било поддържано. Сега е опушена безкрайна върволица от „хора, къщи, салтанати”, но мръсна и поизоставена.

На другия полюс е кварталът на богатите, разположен между вътрешноградската магистрала към основното летище, мол и американските гробища, които са възлова забележителност на филипинската столица и са наложили в нея като основно дърво акацията. Там е къщата на Мани Пакиао, продадена от боксьора за над 200 милиона долара. В съседство е модерното Сити, построено около пистата на старото военно американско летище, което сега е част от перфектното авеню Аяла, носещо името на една от най-богатите фамилии в страната – остатък от върхушката на някогашното испанско управление.

В Манила един от градовете в града е и най-близкото до Китаювегас от Новите съседи – огромна площ, заестроена с казина, молове и хотели – всичките с огромни размери, в които са инвестирани неизброими китайски милиарди и харчат парите си също основно китайци, освен местните, които купуват апартаменти в жилищните комплекси, изградени между увеселителните и търговските центрове.

Старият град, наричат Intra muros или Между стените, е някогашната испанска крепост. Усещането по нейните малки улички с типични латино хасиенди около приятната и красива катедрала създават впечатление, съкаш човек се намира в Централна или Южна Америка.

Впечатлението не е погрешно, обяснява нашият гид, тъй като по време на конкистата Акапулко в Мексико и Манила като център на Филипинския архипелаг – втората най-многобройна група острови в света, числяща над 7000 късчета земя в Пасифика, са имали общ губернатор.

Централният булевард, който разделя на две огромни части площада с големина на стотина футболни игрища и загрозяван от огромна жилищна сграда, също както Париж от Тур дьо Монпарнас, е останал пък от времето на диктатурата на Фердинанд Маркос.

Оттогава е и комплексът от културни институции в края му – местния дворец с функциите на нашето НДК, както и Домът на киното, където по почина на колегата си Мусолини, и този авторитарен лидер е организирал световен кинофестивал, но не чак от ранга на Венецианския. Днес те са оставени на произвола на съдбата и около и в тях обитават тълпи мърляви бездомници.

Единствената охранявана сграда е Бамбуковата къща – прочутата къща, изработена около 90% само от този материал и като екстериор, и като интериор - домът на Фердинанд Маркос и неговата съпруга Имелда, станала световноизвестна с многохилядната си колекция от обувки. Която днес си има музей на друго място.

ВИЖ ТУК

Свалени от демократично движение, тези хора отново са на власт, при това най-демократично избрани – проклинаната в края на 80-те и началото на 90-те Имелда е сенатор, синът й е президент на Филипините като татко си, а дъщеря й е кандидат – депутат на изборите тази година.

100-милионната им родина днес е една от най-горещите, включително в буквален смисъл, дестинации в света, а в следващите дни ще ви разказваме за най-впечатляващите места в нея.

Борис Ангелов

Манила - София

автор: СЛАВА

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !