НАЙ-НОВИ
Президентът и министър Георгиев при...
Президентът Радев беше ВИП гост на вернисажа на...
Добрите хора не се нуждаят от закони,...
Добрите хора не се нуждаят от закони, за да се държат...
Серийната моногамия ли роди Новото семейство и Новите деца или антибиотиците, които стават на 50 г.?
17.02.2025 10:59 | Видян 421 пъти

Серийна моногамия – под това назнавание психолозите определят „съкратения хоризонт на семейния живот” в първата четвърт на 21-ви век, когато основата на партньорството вече не е друго, а понятието ВРЕМЕННОСТ. Тя води и всичко останало по веригата – от т.нар. Ново семейство до т.нар. Нови деца. Днешният ни лайфхак е посветен на умението да го приемем и да действаме адекватно на обстоятелствата, като първо си ги обясним психологически, физиологически и икономически.
Временността води до различно отношение към собствеността – стремително пада процентът на притежание на собствени жилища, а колите са почти 100% на лизинг.
Това е коренна промяна спрямо идеята за един дом/едно семейство за цял един живот.
Не ни остана нищо друго постоянно, освен промяната!
Различно е и отношението към инвестициите в децата, в тяхното образование и в бъдещето изобщо.
Не само хоризонтът е по-близък, отколкото преди четвърт век, да не говорим за половин, а и никой вече не очаква да „хване” един занаят и да го упражнява цял живот. Не го очаква дори от децата си.
Така се променят и очакванията към онова, което се нарича Ново образование и за което ще пишем в следващия ни лайфхак. Не се променя само оценката за образованието изобщо като основа на бъдещето.
Но е коренно различна представата за него, която още обичат да използват като клише у нас .- че било „консервативна система”.
Обстоятелствата около нас се променят супер бързо. И целият ни живот се подчинява на тази ВРЕМЕННОСТ навсякъде и във всичко.
От своя страна, това до голяма степен отменя съзнанието за ПРИНУДА децата и семействата да следват онази логика, на която се основаваше следвоенната епоха и годините до началото на този век.
А именно на принудата се базираше цялата идея за образование и възпитание до момента и разбирането ни за нашето място в света изобщо.
Общото схващане вече е:
НИКОЙ НИЩО НЕ Е ДЛЪЖЕН
ПАДАТ СТЕНИ И СЕ ЗАЧЕРКВАТ ВСИЧКИ ГРАНИЦИ
ПАДАТ ИЗИСКВАНИЯТА И ЗАБРАНИТЕ
Последното води до повече свобода, което пък означава повече стрес: пряко следствие от съзнаването на липсата на сигурност в пространството и във времето.
Което пък значи повече психически проблеми и повече психически заболявания като следствие на повишените нива на стрес, а оттам – на тревожност.
Вместо всички да се боим от Времето, което хората са описали и чувстват от Древния Египет насам – вече 5000 години, вече имаме времеННОСТ, с която свикваме.
А ако искрено я примем, ще бъдем победители в свят, който се основава на нея.
Всичко това, което ни се случва, не се дължи само на технологиите, както често се оправдаваме пред себе си и пред другите. По-точно: те не са причина, а са следствие на онова, което се случва като процес.
А главно на факта, че никога досега във времето хората не са били с толкова малко ограничения от икономически характер, с толкова голяма достъпност на всичко, с толкова голяма свобода във всяко отношение.
Проявления, които доказват горното правило са както по-късното проговаряне на Новите деца, така и самото им по-късно появяване на бял свят.
Ако за първото статистически установената дълги десетилетия граница беше 1 г. и 8 м., сега вече е 3 години.
Ако преди бракът и раждането на първо дете са били „задължителни” в първата половина на 20-те години на родителите, сега брак изобщо няма или е краткотраен – не са „законно” семейство над половината от двойките, множат се в пъти самотните родители, а дамите раждат премиерно и след 30-те, и дори след 40-те си години.
При мъжете пък първородните идват и след 50-те и така до след 90-ата им година. Даже при най-богатите и най-осигурените, при които усещането за стрес би следвало да бъде най-малко осезаемо. И дори особено при тази висша класа в съвременното общество.
То вече не само не порицава „закъснението” на „старите моми” и „старите ергени”, както беше цял 20-и век до края на 80-те години не само при соца, но и в католическите държави.
А и поощрява голямата промяна към възцаряването на Новото семейство и Новите деца, тъй като те се появяват в по-зряла възраст и при по-голям опит на родителите. Което предполага и по-малко грешки.
Всичко това, освен психологическа, има и своята напълно естествена – физиологическа логика, поради удължаването на младостта (нейната граница от 25, 30, 35 години постепенно се вдига до сегашните статистически 43) и на старостта с растежа на цялата продължителност на живота.
Който не започва от вчера или от днес.
Тази година се навършват точно 50 години от неговото начало с въвеждането през 1975 г. на антибиотиците. По темата как те промениха живота ни, включително и психологически, освен физиологично, ще обсъждаме в следващ лайфхак текст. Статистиката показва истинско чудо, за което ще четете подробно.
Цялата тази система без система, в която живеем, независимо дали го искаме и го осъзнаваме, води до устойчивия тренд на ОТКАЗ ОТ НОРМИ И ТРАДИЦИИ, установени през 20-и век - между двете световни войни и особено след Втората от тях.
Борис Ангелов


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !