Танцуващата на сцена до 75 г. Мая...

На 73 години тя танцува за последно коронната си роля –...

„Фиорд“ на Кристиан Мунджиу триумфира...

Филмът „Фиорд“ на румънския режисьор Кристиан Мунджиу...

Orient Express ще минава без да спира през България

отпечатай новината

24.05.2026 15:24 | Видян 69 пъти

Orient Express ще минава без да спира през България

Легендарният Orient Express се завръща с нов бляскав маршрут между Rome и Istanbul, но България няма да бъде сред спирките по пътя. Новината предизвика разочарование сред любителите на железопътния туризъм у нас, тъй като исторически страната е била част от романтиката на прочутата линия към Ориента.

Новото пътуване на луксозния влак, наречено „La Dolce Vita Orient Express“, стартира през октомври 2026 г. и ще продължава пет дни и четири нощи. Маршрутът преминава през Venice, Budapest, румънските градове Brașov и Sinaia, преди да достигне финалната си дестинация – Истанбул. България обаче остава извън програмата за престой.

Това е любопитен парадокс, защото историческият Orient Express е преминавал именно през български територии по пътя към тогавашния Константинопол. В различни периоди от историята маршрутът е включвал Sofia и други балкански спирки, превръщайки България във важен мост между Европа и Ориента.

Иронията е, че в обратния маршрут – от Истанбул към Рим – влакът всъщност ще спира в Plovdiv и София. Това означава, че България не е напълно изключена от проекта, но остава пренебрегната в по-рекламираното направление към Истанбул.

Новият влак залага на ултралукс – гурме кухня от тризвезден Michelin шеф, интериор в стил 60-те години и билети, започващи от около 20 000 евро на човек. За мнозина това е модерна версия на легендата, вдъхновила романи, филми и мечти за романтични пътешествия из Европа.

Но отсъствието на България от основния маршрут повдига въпроса дали страната ни продължава да губи позиции на картата на престижния европейски туризъм. Докато Румъния успява да превърне карпатските си градове в част от преживяването, българските железопътни и културни маршрути остават извън прожекторите.

А може би това е и пропуснат шанс – не само за туризма, но и за имиджа на България като врата между Европа и Изтока.

автор: СЛАВА

Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !