НАЙ-НОВИ
Болестта на зомби елените може да се...
Според нов тревожен доклад болестта „зомби елен“, която...
Изследват облаците на Венера
10.06.2008 14:48 | Видян 2374 пъти | Гласували 1
Атмосферата на Венера е една от най-загадъчните в Слънчевата система. Планетата е покрита от дебел слой облаци, които се издигат до 45 - 70 км над повърхността й и се движат бързо.
Те се състоят предимно от миниатюрни капчици сярна киселина с големина около микрон и други аерозолиR. Техният произход е неизвестен.
От предишни мисии се знае, че облаците на Венера приличат на слабата земна мъгла. Те обаче са плътни и създават непроницаем воал.
"Венера експрес" проследи горния слой на облаците във видимите, инфрачервени и ултравиолетови дължини. Ултравиолетовият спектър разкри много нови данни за различните аерозоли.
Облаците на Венера се променят много от екватора към полюсите. На малка географска ширина те са петнисти и фрагментирани. Това е показател за силни конвекторни движения - като тези на вряща вода. Те се захранват от Слънцето, което загрява облаците и самата атмосфера.
На средни географски ширини конвекторните модели отстъпват на ивичести облаци. Там процесите са по-слаби, защото атмосферата поглъща по-малко слънчева светлина. На високите ширини облаците стават плътни и образуват нещо като полярна шапка или "качулка".
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !