НАЙ-НОВИ
Силвестър представи Alchemista в...
Мария Силвестър представи в най-ексклузивния у нас...
Престъпление е да караш пиян и то за...
„Димо е голям пример как човек, който сбъдва мечтите си,...
Ще направят ли и последния хубав плаж Слънчев град?
21.06.2012 18:00 | Видян 5038 пъти | Гласували 2
Последният сюжет от Седем часа разлика, който се оказа в основата на всички убийства в сериала и с който бе поставен отвореният финал на поредицата, се оказва истински. Не знаем как тя ще се развие в заснетите следващи 10 епизода, които ще гледаме по бТв. Но в живота работата е страховита.
130 декара на последния останал природен плаж на южното Черноморие са напът да бъдат плячкосани, след като този проект бе спрян от кризата. Раздивижилото се кредитиране обаче е на път да го върне в играта. Цялата история е разказана от смелия сайт Биволъ:
„Ако търсите пясъчен плаж без бетон на юг от Бургас и на север от Царево, изборът е един - Корал. Ако търсите обаче и пример за сделка, която да илюстрира как се е случил българският икономически и строителен "бум" в последното десетилетие, отново може да се обърнете за справка към схемата "Корал". Кризата засега възпрепятства инвестиционните намерения на испанската строителна компания "Ибердрола инмобилиариа", която ще изгражда на това място
ваканционно селище за 2500 души
Испанците твърдят в сайта си, че са инвестирали вече 44.6 милиона в закупуване на земята (б.р. продадена от общината по сладка схема за 950 000 долара), инфраструктура, дизайн, маркетингов и комуникационен план. За изпълнител на мащабния строеж е посочена строителната фирма "Витатур" ЕООД. От централата в Испания потвърдиха, че
проектът е активен и са силно ангажирани да го довършат
Фирмата е получила разрешително за строеж от община Царево през юли 2009 г. съгласно подробния устройствен план (ПУП), утвърден преди да влезе в сила Законът за черноморското крайбрежие.
Срещу строежа протестират екосдружения и арендаторите на плажа "Корал", където се събират любители на екзотичния воден спорт "кайт сърф" (сърф теглен от парашут). Те твърдят, че разрешителното е издадено в нарушение на закона, тъй като не е налична изградена канализация, а
държавата като собственик на плажа не е уведомена
Тази пролет са извършени изкопни работи за канализационно - помпена станция и е променено руслото на ручея, за да не заблатява терена. Но като цяло плажът и дюните са непокътнати и достъпът е свободен въпреки заплашителните табели "Частен имот. Влизането забранено!" Указания, познати от почти всички кътчета на българското Черноморие. Зад тези специално се крият лица от ГЕРБ, СДС, БСП, НДСВ и... държавата, която през последните години раздаде доста "зелници".
През 2002 г. кметът на Царево продава целия парцел от 130 дка, който обгражда плажа, на частния инвеститор "Витатур инвест". След множество административни хватки, издадени на тъмно ПУП-ове, земята се оказва собственост на няколко фирми и частни лица. По информация на Mediapool Община Царево не е уведомила областния управител на Бургас и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за проведените процедури по издаване на подробни устройствени планове за земите, които трябва да бъдат застроени.
Държавата като собственик на плажа е заинтересовано лице по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), защото се пада съсед на продадените вече бивши общински имоти на първа линия до плаж "Корал". Според ЗУТ държавата има право да обжалва издадените ПУП-ове след като бъде уведомена.
Община Царево от своя страна предвидливо е уведомила само себе си и инвеститорите за раздробяването на парцела на множество части.
Историята започва през 2002 г., когато за кмет е избран Петко Арнаудов от БСП. Времената са трудни за общината, хазната е празна. Кметът се опитва да убеди общинарите, че трябва да се привлекат инвеститори, като им се продадат атрактивни земи.
Първият голям инвеститор е "Витатур инвест" АД, който пуска оферта да купи 130 декара земя на първа линия край "Корал" за... 3.5 долара на кв. м. Компанията е създадена само няколко месеца преди това, а съдружници в нея са три фирми, чиито собственици са свързани с известното предприятие за производство на захарни изделия "Победа" АД. "Витатур инвест" предлага на Община Царево да купи земята, да построи инфраструктура и ваканционен комплекс за 2500 души, и да разкрие 350 работни места. След множество политически договорки между тогавашното икономическо мнозинство на БСП и СДС, общинският съвет приема продажбата на земята срещу 7 долара на квадрат.
Седем години по-късно земята вече е препродадена с огромна печалба,
няма изпълнена инвестиция, а кметът на Царево Петко Арнаудов за всичкото това време не е предявил иск за неизпълнение на договорите. Той вече е бивш от 8 месеца.
С решението си по казуса с Корал Общинският съвет (ОС) възлага на кмета да сключи договори с условия, чието неизпълнение да е основание за разваляне на договора. Арнарудов обаче не изпълнява дословно решението на ОС. В сключените от него договори за продажба условията са отбелязани, но не е записано, че неизпълнението им води до разваляне на сделката. Вместо това са вписани парични неустойки. Ако "Витатур инвест" не построи ваканционния комплекс в срок от 3 години, трябва да плати на общината 1000 лв. за всяко неразкрито работно място и 10000 лв. за всеки просрочен месец.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !