НАЙ-НОВИ
Кейт се отказа в последния момент от...
Принцесата на Уелс се е оттеглила от участието си във...
Матю Макконъхи и създателят на...
Матю Макконъхи и Ник Пицолато се обединяват за поредната...
Триото от Турция “МешкХане” за първи път у нас на 25 май
19.05.2016 16:58 | Видян 740 пъти

Музикантите от “МешкХане” се събират през 2014г на един красив остров в Босфора, водени изключително от интереса и любовта си към музиката на Ориента. Започнали, като улични музиканти днес те са уверени, че “Улицата учи най-добре и най-бързо”. Българинът в групата – Георги Димиторв, Чубри е чудесен пример, как музиката може да осмисли и преобърне живота на човек. През 2009г, която се оказва преломна за него – той напуска работата си , като работник в супермаркет в София и воден от любопитство, интерес и група пътуващи музиканти – той стъпва в Истанбул с тарамбука в ръце. В този “град – магнит”, както го нарича – той намира любовта – музиката (в лицето на инструмента сантур) и жена си – Рейхан. По това време се случва и срещата на музикантите от “МешкХане” и от улични и пътуващи, скоро те стават любима част от клубния живот на Истанбул. През последните почти две години триото участва в различни форуми, фестивали и турнета, предимно в Южна Европа, където намират много свои фенове. Преди концерта си в София групата е на едномесечно турне в Испания.
На 25 май в Първо Студио на БНР “МешкХане” щу представят смесена програма, инструментални композиции (с включени турски класически мотиви и ромски сватбени песни от Тракия) и няколко нови песни с Василики. Близо две трети от песните са любими и на двата народа (гърци и турци), и съответно ще бъдат изпяти и на двата езика, като символ на толерантност и уважение към музиката, без значение от нейния произход. “Това е една от причините да се занимаваме с това, което обичаме и да сме това, което сме – да търсим общото със съседните култури и да доказвам, че музиката свързва хората по най-добрия начин”, казват Чубри.
Билетите за концерта на “МешкХане” в София - на 25 май в Първо Студио на БНР са в продажба в сиситемата на Тicketportal.bg и са с цена 10 лв, а в деня на събититео – 15лв. Триото идва у нас по покана на “Радио Бинар”.
„Мешк“ в богатия турски език означава много неща, но на първо място обозначава процеса на предаване на знания от учител към ученик, а на второ – опиянение, в случая от музиката. „Хане“ е дом и мястото, където се случва първото.


коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !