Крал Чарлз сияе, връщайки се към...

Крал Чарлз изглеждаше емоционален, когато направи...

Урсула фон дер Лайен може да забрани...

След САЩ и ЕС обмисля забрана на приложението....

В кръг: 2019 г. като 1989 г. И още нещо...

отпечатай новината

27.08.2019 11:47 | Видян 920 пъти

В кръг: 2019 г. като 1989 г. И още нещо...

„В кръг на Командарев е ироничен и сериозен филм”, казва US институцията в шоубизнеса Варайъти за наградения току-що пореден проект на българския режисьор и психолог (по образование). Името не е случайно, нито 10 ноември – датата, на която тръгва по екраните у нас именно това заглавие по настояване на създателя си. Онзи ден, докато четях в недоумение думите на премиера: „За какво ти е ресор Земеделие в ЕК? Там парите са разпределени ясно и точно. Какво ще направиш с ресор Земеделие", нямаше как да не се сетя за последната реч на Тодор Живков, точно в последната година на соца, в която казваше: „Ти нЕмаш пари, бе! Че к’во Ше пра’иш ти без пари, бе?!”.

Стилът е човекът, казват класиците. Ами един и същ е.

Въпросът е, че от една страна работата 2019 г. да изглежда като 1989 г. може да ни се вижда като кръг. Ама така е на повърхността.

В дълбочина е спирала. И това не е само впечатление. Нито е политика. Има си научни изчисления по темата на база сравняване на редица компоненти, от които зависи начинът на живот на всеки от нас. През 1987 г., когато ООН за първи път мери този показател, България е поставена на 27-о място между 130 държави в света. През 1989 г. е 24-а, точно пред Южна Корея, която неотдавна посетих и е поне с десетилетие пред нас, особено в така модния кибер сектор, пък е напреднала едва до 22-ро място в света, докато ние вече сме извън 50-те.  През 1987 - 1989 г. от балканските страни само Гърция е била малко по-напред от нас – на 22-ро място, а от бившите социалистически държави – само ГДР (на 21-во) и Чехословакия (на 25-о). Югославия е на 31-во място, Унгария – на 30-о, Полша – на 33-о, Румъния – на 41-во. След България са поставени навремето държави като Сингапур (35-о място), където, попаднали сега – говоря от собствен опит, се чувстваме почти като в Космоса, виждайки архитектурните чудеса и страната с най-висок стандарт в света: една – четвърт от населението са доларови милионери. Другите са им роднини и приятели. И всичко това е постигнато само с акъл и с труд. И с адекватно управление, разбира се. Природни богатства липсват, както липсва също земя, която вече сами си създават.

Борис Ангелов

автор: СЛАВА

Етикети: ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !