НАЙ-НОВИ
Милиони евросубсидии за отрова за пчелите и хората
17.06.2020 14:31 | Видян 1393 пъти
Отровата убива пчелите и нарушава цялата екосистема в региона. Разказват, че има открити умрели птици, животни и влечуги. В почвата и в растенията са открити забранениете химикати тиаметоксам и имидаклоприд. Тези отрови са установени с изследвания на акредитирана европейска лаборатория. Експерти твърдят, че веществата вредят и на хората, но българските власти не правят нищо, подчертава Ахичева.
БАБХ-Плевен пък дори не е сигнализирала прокуратурата. От МЗХГ също не са направили нищо, след като погазването на европейското законодателство продължава с години.Държавното обвинение пък отказва да разследва, тъй като прокурорите не били откривали престъпление.
Кметският наместник на с. Петокладенци Марио Дончев твърди, че фирмата Октопод инвест холдинг не уведомява предварително кметството, че ще извършва пръскане, както е според Наредба 13 на МЗХГ.
Оказва се, че същата тази фирма е сред най-субсидираните производители на зърно у нас, за което Капитал пише още през 2014г. Тогава изданието посочи, че 5 компании на Дичевски са окупирали върха на бранша с получени 28 млн. лв. от субсидии. В статията пише, че всъщност, половината от 60-те млн. лв. земеделски европари са получени от най-едрия зърнопроизводител в страната –Дичевски. Посочват се и контролираните от него фирми – Троя авто, Деси – Светла Симеонова, Ресен, Сортови семена – Вардим и ЕТ Агро-Светлозар Дичевски. Групата била най-голямото земеделско дружество в страната. Според отчета на Октопод инвест холдинг приходите само за 2013г. са 305 млн. лв.
През 2019 г. местното издание Про нюз Добрич пише статия за Империята на Светлозар Дичевски. В нея се посочва, че „чрез петте си фирми Дичевски концентрира над 22 млн. лв. от въпросните директни плащания от ЕС”.
В крайна сметка излиа, че с европари Октопод с пръска със забранени в ЕС вещества, които тровят пчелите, земята ни и растенията и затрива бизнеса на околните производители.
„Комисията не можела категорично да потвърди, че смъртността на пчелите имала пряка връзка с употребата на инсектициди с тиаметоксам, поради прекалено ниското му съдържание”, сочи резултат от проверка на МЗХГ. Тази проверка била установила, че в 5 от 6-те проби на пчели, била установена болест по пчелите, а значи всичко било наред и виновния няма. Отново държавни служители пишат в документа, че нямало връзка между смъртта на пчелите и пръсканата отрова, защото количеството на забраненото вещество тиаметоксам било много малко. Ахчиева подчертава, че подобни резултати могат да сидетелсват за чадър над фирмите на Дически в МЗХГ.
За това свидетелства и фактът, че пробите са постъпвали със закъснение една от друга за анализ в лабораторията Приморис-България. Разликите варират от 3 до 11 дни. Това означава, че пробите на пчелите и растителността не са взети едновременно.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !