НАЙ-НОВИ
Когато плачеш, това не означава, че...
Смях: Когато плачеш, това не означава, че си слаб!...
Земеделското министерство разрешава варварски методи на лов
15.10.2020 12:14 | Видян 1546 пъти

Министерството на земеделието и храните (МЗХГ) е изготвило проект с изменения в Закона за лова и опазване на дивеча (ЗЛОД), който на практика разрешава всички забранени и считани за жестоки и неетични методи за лов.
Под претекст, че по този начин може да се осъществи "борбата с африканската чума" МЗХГ предлага да бъдат узаконени методи за убиване на животни, близки до най-примитивните - чрез използване на отрови, упойващи вещества, залагане на капани, ями, примки и дори експлозиви. От фондация Четири лапи реагираха остро на предлаганите промени.
Избиването на диви животни без ясно доказан произход на зараза, без проява на клинична картина и без доказана проба и въвеждането на използването на забранени методи и предмети, на основание съмнение е проява на слабост и липса на воля за решаване на реалните проблеми - липса на информираност, липса на адекватни профилактични програми, липса на професионалисти на терен, пише в позиция Четири лапи.
Употребяванетона неселективни методи и средства на лов несъмнено ще навреди на дивата флора и фауна, различни от вида, обект на контрол (дивата свиня), както и рискува да нанесе големиекологични и икономически щети.
НЕОБХОДИМА Е СПЕШНА И МАСОВА ОБЩЕСТВЕНА ПОДКРЕПА, ЗА ДА СПРЕМ ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЛОВА!!!
Използването на експлозиви за ловни цели е крайно нехуманно и би довело до стотици дори хиляди жертви, в това число диви животни, всякакви горски обитатели, защитени видове, домашни, селскостопански и бездомни животни, а при по-голямо нехайство от страна на ловците - и хора. Освен поголовното избиване на всякакви живи същества в обсега на взрива, ще бъдат унищожени и редица растителни видове, а с това и опасността от горски пожари нараства главоломно. Същото се отнася и до употребата на отровните и упойващи вещества, при които нараства и опасността от отравяне на подпочвени води.
Ако бъдат приети предложените скандални текстове, ЗЛОД също така ще позволява на всички служители на Министерство на земеделието, храните и горите, МВР и Министерство на отбраната да ловуват във всички райони, без да е нужно да имат придобито право на лов. Това може да се случва по всяко време, включително и извън служебните им задължения.
wild animal in the forest
КАКВО МОЖЕМ ДА ПРОМЕНИМ заедно?
Необходима е неотложна и масова обществена подкрепа, за да спрем тези варварски промени! До 19 октомври могат да бъдат изпращани становища до Изпълнителна агенция по горите с възражения срещу планираните промени.
Призоваваме Ви да използвате следния текст като свое лично становище, което да изпратите на: avasileva@iag.bg иminister@mzh.government.bg, както и да публикувате като коментар в обществената консултация по законопроекта.


свързани новини
Сграда тип "замък" с открит и закрит басейн отхапва 43 дка до парк Витоша
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !