Маскирани мъже нахлуха в имението на...

Имението на замъка Уиндзор беше атакувано от маскирани...

20 г. революционни промени започват...

16-те години кризи, започнали със световната финансова и...

Божков си връща хазартните лицензи

отпечатай новината

04.12.2020 11:29 | Видян 2022 пъти

Божков си връща хазартните лицензи

 Хазартният бизнес на Васил Божков може да възкръсне от пепелта, след като неговите фирми печелят поредица от дела срещу закритата вече Държавна комисия по хазарта и започнаха да си връщат отнетите лицензи. Това показва проучване на Mediapool върху делата, заведени от властите срещу хазартния му бизнес.

Държавата, с чиято благословия Божков изгради мощна бизнес империя в продължение на три десетилетия, точно преди година внезапно реши, че той е един от най-големите престъпници. Срещу него бе мобилизирана цялата държавна машина, която на първо време му отне с един замах хазартния бизнес и методично продължава с античната му колекция и свързани с него фирми.

По сигнал на конкурентите на Божков - братя Найденови, финансовото министерство обяви, че хазартните фирми на бизнесмена в продължение на 5 години са внасяли занижен размер на дължимите такси и данъци. В резултат срещу фирмите на Божков бяха предявени като дължими със задна дата данъци, такси и лихви в размер на близо 700 млн. лв.

Отделно, прокуратурата повдигна 18 обвинения срещу бизнесмена за най-различни провинения, а Народното събрание закри бизнеса му с лотариите, като въведе държавен монопол върху тях. Като косвени щети паднаха и незабранените хазартни игри на Божков – сайтът за залагания 7777.bg и букмейкърът "Еврофутбол".

Популярният до преди година сайт на "четирите седмици" сам реши да прекрати дейността си заради наложените запори от НАП, а "Еврофутбол" бе изкаран от "играта" чрез процедура по отнемане на лиценза с мотив - неплатените такси и данъци.

Но Божков може и да се върне в играта

През изтеклите месеци обаче държавата не е успяла да докаже в съда първото си обвинение срещу Божков – за неплатените задължения към фиска. Нещо повече – издържаните от данъкоплатците държавни органи търпят загуба след загуба в съдебната зала.

През последните няколко месеца Административният съд – София град е отменил редица решения на Държавна комисия по хазарта (междувременно закрита), с които са отнети лицензите за хазартните игри, организирани от компаниите на Божков. Още през март Комисията по хазарта реши временно да отнеме временно разрешения за хазартна дейност на фирмите на Божков с твърдението, че дължат стотици милиони на фиска. В същото време Националната агенция за приходите издаде уверения на фирмите, че не дължат нищо.

Ситуацията изглежда абсурдна, защото преди началото на съдебната сага с лицензите, компаниите на Божков декларират пред Комисията по хазарта, че доброволно се отказват от разрешителните си. През февруари те са в поставени в невъзможност да работят заради запорираните от НАП сметки и решават доброволно да прекратят разрешителните си. В сайта за онлайн залагания на "Националната лотарията" (7777.bg) e поместено съобщение, че залаганията се преустановяват заради запорите. Скоро обаче "седмиците" могат да се върнат в играта."Доброволното отказване от лицензите беше решение на нашите адвокати, но комисията не го прие. Тя реши да ги прекрати. Това накрая може да се окаже и добре за нас", коментира главният изпълнителен директор на "Националната лотария" Димитър Ганев пред Mediapool. По думите му в момента компанията реално има действащ лиценз и може да организира онлайн игри.

"И преди това ние имахме сериозен дял онлайн. Разбира се, че обмисляме и връщане в бизнеса. Само трябва да минат делата срещу актовете на Комисията по хазарта", казва Ганев. Става дума за актовете за 700 милиона лева държавни такси върху хазартните игри. за които Комисията по хазарта изведнъш започна да претендира пред февруари.

Няма безспорни задължения

Как се стига до връщането на лицензите? На 2 ноември т.г. административният съд в София обявява, че временното отнемане на лиценза за бизнеса със залагания на "Националната лотария" е незаконно. Комисията по хазарта го е наложила с аргумента, че дружеството е натрупало над 3 милиона лева неплатени такси върху залаганията за последните шест години. Тези задължения обаче не са безспорни, защото не са влезли в сила. "Националната лотария" ги обжалва в паралелно дело, което не е приключило.

Съдът напомня, че лицензът може да бъде отнет, след като актовете за неплатените такси са влезли в сила и са станали неоспорими, а "Националната лотария" се съди с държавата за тези пари.

Лотарията продължава да държи на тезата си, че Законът за хазарта ѝ е давал възможност да не плаща 15% върху всички приходи от лотариите, а 20% само върху комисионите и таксите, които фирмите му са събирали от участниците в лотариите. Финансовото министерство е твърдо убедено, че законът ясно указва, че облагането е 15% върху залозите и неслучайно държавното тото винаги е плащало именно тази ставка.

В същото време НАП продължи да издава бележки на бизнесмена и неговите компании, че са изрядни платци. Този документ, разбира се, не е индулгенция и не е сертификат, че дадена фирма или лице е изряден данъкоплатец, а отразява само моментната картина на публичните задължения. И въпреки това е странно при обвинения за 700 млн. лв. задължения към фиска, Божков да разполага с бележки от НАП, че не дължи нищо.

По едно от делата за отнетите лицензи съдът изразява недоумението си от действията на Комисията по хазарта, защото тя е изпращала уведомления за шест временно отнети лиценза, но без да уточни за какво точно са отнети. На този фон "Националната лотария" представя и уверението от НАП, че не дължи нищо на фиска.

С друго решение на административния съд е отменено окончателното отнемане на лиценза на "Националната лотария" за организиране на онлайн залагания върху надбягвания с коне и кучета. Комисията по хазарта твърди, че компанията дължи 19 милиона лева хазартни такси за тези залагания. Съдът казва, че тези дългове не са безспорни, защото се обжалват. Поради тази причина комисията няма право да отнема разрешителни.

Със същите мотиви съдът е отменил и временно отнемане на лиценза за организиране на онлайн залагания на "Еврофутбол" – установените задължения не са безспорни. От акта се разбира, че държавата претендира за близо 330 милиона лева от хазартния оператор, а делата срещу актовете на Комисията по хазарта и запорите на НАП продължават.

И запорите куцат

Както Mediapool вече съобщи, двама различни съдии от Административен съд – София град са отменили запорите на НАП върху имуществото на жената на обвиняемия бивш хазартен бос Васил Божков -Елена Динева и близкия до него бизнесмен Александър Тумпаров. Само преди месец съдът отмени и запорите за 295 милиона лева, наложени от данъчните върху имуществото и компанията "Ню геймс" на Васил Божков .

Съдебни решения за Динева и Тумпаров също поставиха въпроса дали служителите на НАП-София са просто некомпетентни или са действали под натиск. Особено фрапиращ бе случаят с наложения запор върху имуществото на Елена Динева, извършен с представени от данъчните служители неверни твърдения. При запора на Тумпаров НАП е бокирала имущество за над 1.173 милиона лева при положение, че претендира за по-малко 200 хиляди лева. Очаквано съдът отменя запора поради свръхобезпечение.
Обвиенията към Божков

В момента прокуратурата е повдигнала общо 18 (19) обвинения срещу Васил Божков, в това число: търговия с влияние, държане на нерегистрирани антики, ръководене на престъпна група, принуда, изнудване, опит за подкуп на длъжностно лице, за подбудителство към престъпления по служба и други.

Той успя да стигне до Дубай буквално ден преди да започне акцията на държавното обвинение срещу него. Властите се задействаха срещу Божков с мотива, че той е избегнал плащането на въпросните 700 милиона лева такси върху хазартната си дейност. След това се натрупаха и множество други обвинения – за убийства, принуди и изнасилвания, а главният прокурор Иван Гешев го описа като "един от най-опасните българи" в историята на прехода.

Докъде е стигнало разследването на тези обвинения, не е ясно. Прокуратурата мълчи. Божков е все така в Дубай, също умълчан и с постна фейсбук страница, особено на фона на залповите си разкритията от лятото на тази година. Вече не се чува нищо и за евентуалната му екстрадиция.

Сега прокуратурата дава знак, че се фокусира предимно върху античната колекция на Божков. Още през юли той обяви, че държавното обвинение оказва непрекъснат натиск върху служителите на НАП, за да му налагат запори. Съобщи, че дължи лично 9.43 лв неплатени данъци, а през последните пет години е платил близо 580 милиона лева на фиска покрай хазартния си бизнес.

Той твърди, че е платил над 60 милиона лева данък "спокойствие" на премиера Бойко Борисов и бившия финансов министър Владислав Горанов, за да не закачат хазартния му бизнес. Иван Гешев обеща да проверят това, но вече половин година няма информация докъде са стигнали.

автор: СЛАВА

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !