НАЙ-НОВИ
На жената са й нужни поне 45 години,...
На жената са й нужни поне 45 години, за да навърши 30....
Айран вместо едно малко след стресов ден и защо лактозата не е страшна за българите
19.10.2021 10:36 | Видян 991 пъти
Айранът се оказва напитката, която успокоява, без да води до зависимост като алкохола. Защото, доказано е, че алкохолизмът не е толкова въпрос на количество, колкото на всекидневна употреба.
Защо айранът е по-добър от уискито и ракията като антистрес. Защото, освен мозъка, той успокоява и стомаха, и червата. А за червата учените казват, че били втория ни мозък. Освен, че са и най-свързани с така важната в пандемични времена имунна система. Дотоколкова, че го предпочитат като заместител на антибиотиците с характерните за киселото мляко пробиотици – т.е. не на антиживота, както в превод звучи заглавието на хаповете, да на за-живота, както пък се превежда терминът пробиотик.
Освен антистресов ефект, айранът има тонизиращо и регенериращо действие на клетъчно ниво и за целия организъм, т.е. забавят стареенето и подмладяват, показват последните международни изследвания по темата.
Вече е изведена научната теза, че даже редовната употреба на кисело мляко и/или айран върши работата на преливането/смяната на кръвта, което беше цяло модно течение в медицината и се препоръчваше на мнозина, но си е опасна процедура, за разлика от изпиването на чаша или кофичка от бялата течност.
В момента хит в научните среди е т.нар. Прехвърляне на микроби, което в най-скъпите швейцарски клиники се практикува по много по-странен начин от простото пиене на айран у нас. Там отделят микроби от екстрементите/фекалиите и ги изплозват за подмладяване на пациентите.
Прочутото изследване на сините зони със столетници се опира на няколко точки в света и едното е България и местата, където имаме оригинално чисто и традиционно, не заводско, кисело мляко. Другите са Япония, където извличат дълголетие от водораслите, а третото и четвъртото са Тибет и Кавказ заради сходната с нашия айран напитка, която ние познаваме от руския като кефир.
Цялостната идея е, че ферментиралите продукти, за които сме писали и в предходен лайфхак, са много полезни за организма при тяхното взаимодействие с него, като специално българският бацил е най-добрият продуцент на такива като киселото ни мляко и айрана ни.
На онези, които ще кажат, че друга модна тенденция настоява да не поглъщаме лактоза, учените са категорични – за разлика от скандинавците, които въведоха тази мода и които наистина генетично имат затруднения с преработването на млечните захари на регионален/зонален/географски принцип, българите нямаме подобен проблем, всичко ни е ОК и е супер глупост да не се възползваме от природния дар, който сме разработили – киселото мляко и базираните на него продукти. Месец непрекъсната употреба на този тип храна/напитки гарантира обновяване на организма, което с помощта на пренасяне на микроби от екскременти, смяна на кръвта или на други операции струва много повече пари, усилия и рискове.
свързани новини
Лекарство ли е валерианът или добавка?
Не бройте калории, а гледайте разпределението на храната в чинията и размера й
За математиката на дебелината, защо не трябва да ограничаваме някои храни и службата на хелт-коуча
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !