НАЙ-НОВИ
Постоянно ми говорят на испански,...
След новината за новия му дом дойде и вест, че се е...
Мариан Бачев се борил за жена си с...
Любовта на Мариан Бачев и колежката му Милена Видер, с...
Дръзко менте на Стоян Венев опита да пробие на пазара
05.07.2023 16:48 | Видян 471 пъти
Дръзко менте на една от знаковите творби на Стоян Венев се появи на търг в края на миналата седмица. Не споменаваме името на аукционната къща, защото собствениците й реагираха скоростно на измамата и коректно свалиха картината от лотовете за наддаване. Горчилката у собствениците на оригинала обаче остава и те смятат да потърсят правата си по съдебен път от продавачите на ментето и от тези, които са го нарисували. Притежателите на платното вече са алармирали службите за наглото посегателство върху творчеството на този забележителен български автор.
Любопитно е, че картината, която бе показана за продажба на търг, е с по-малък размер от оригинала и се предлага за скромната начална цена от 2800 лева. Оригиналът е закупен от семейството преди повече от десетилетие и според експерти в момента реалната му стойност възлиза на петцифрена сума в евро. Творбите на Стоян Венев са ценени високо не само заради безспорните си живописни качества, но и заради това, че художникът успява до последните си дни да се съхрани от чужди влияния и да прави чисто балканско изкуство. И ако днес казваме, че има българско изкуство, то е, защото българското изкуство има самобитни и неподражаеми художници като Владимир Димитров-Майстора, Стоян Венев, Иван Милев, Иван Пенков и Иван Вукадинов.
Българският художник и карикатурист Стоян Венев е забелязан първо от съгражданина си Владимир Димитров-Майстора. „Тоя талант не бива да се губи“, казал гениалният майстор и насочил юношата към рисувалното училище в София. Така едва на 15 години сиракът Стоянчо от село Скриняно заминава за столицата и става първият непълнолетен студент в Художествената академия, която завършва при професорите Борис Митов, Стефан Иванов и Димитър Гюдженов. В началото се препитава с карикатури за различни вестници и списания – „Червен смях“, „Звънар“, „Ехо“, подписвайки ги с псевдонима Пролетарче. Вечер работел във вегетариански ресторант, където можел да се храни безплатно. От време на време пари и колети с храна му изпращала баба му.
След години, когато е на върха на кариерата си, художникът не забравя корените си и никога не бяга от себе си. Запазва и неповторимото си чувство за хумор. „Може да се каже, че в моите картини веселбата ражда веселба“, казва Венев. Картината „Кавалджия и певица“, която стана обект на посегателство от страна на твърде посредствени имитатори, е именно от този зрял период на Стоян Венев. В ментето няма нищо от духа на художника, а напротив – двете централни фигури са нарисувани твърде бездарно, мазките са ужасяващи, а пеещото момиче прилича на кукла от сексшоп.
Оригиналът е нарисуван с лекотата на майстор, чиято житейска философия е закодирана дълбоко в недрата на нашия народ. Изкуството на Венев не е имитативно и именно това прави големия ни живописец неподражаем и единствен. Ако един ден бъде направен музей на изкуството на Балканите, картини като тази на Венев задължително ще намерят място там.
„Какво най-много обичам да рисувам? Хората, хората, и пейзажи, и хората… Аз не измислям нищо – аз всичко взимам от народа, от народните умотворения, от приказките за народа. Аз само изразявам, доколкото мога, в своите рисунки онова, което народът казва, което мисли и чувства. Което съм чул от народа – него рисувам.“
източник: filternews.bg
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !