Американският подкастър Лекс Фридман...

Кремъл потвърди, че известният американски водещ Лекс...

Енергията в ЕС ще остане по-скъпа от...

Европейският съюз ще продължи да плаща по-високи цени на...

Наследницата на Макдоналдс дарила половината си състояние със строги инструкции

отпечатай новината

25.01.2024 10:42 | Видян 531 пъти | Гласували 1

Наследницата на Макдоналдс дарила половината си състояние със строги инструкции

Първокласни центрове за отдих в квартали с ниски доходи - десетки от тях, разпръснати из цялата страна. Това беше визията на Джоан Крок, милиардер, филантроп и наследница на състоянието на Макдоналдс на съпруга си Рей.

Когато почина през 2003 г., Джоан Крок смая Армията на спасението (благотворителна организация), когато остави 1,8 милиарда долара - приблизително половината от състоянието й - с инструкции да изпълни желанието си за центровете. В днешни долари това е 2,9 милиарда долара.

И днес, 20 години по-късно, 26 грандиозни, най-съвременни центъра на Крок са открити на толкова разнообразни места като Ашланд, Охайо; Гуаяма, Пуерто Рико; и Куинси, Илинойс. Представители на Армията на спасението казват, че 1,2 милиона души посещават фитнес центровете на Крок и над 3 милиона души годишно се обслужват чрез голямо разнообразие от други програми, включително обучение за работа, театрални представления и следучилищни грижи.

Финикс Крок Център е домакин на курс по финансова грамотност и семинар за създаване на филми. В Бостън програма за кулинарни изкуства осигурява обучение за работа. Няколко организации с нестопанска цел поддържат офиси в съоръжението на Крок в Аугуста, Джорджия. В Сан Франциско центърът е свързан с жилища за ветерани и за млади хора, остарели от приемна грижа.

Пътят до този момент не беше лесен за организация, чиято отличителна черта е пестеливостта - човек, свикнал да набира голяма част от парите си в малки подаръци от ежедневни дарители. Армията на спасението не е поискала неочаквани печалби от Крок и със сигурност не е планирала да отвори и поддържа десетки пищни съоръжения за отдих от световна класа.

Завещанието на Крок уточнява, че групата трябва да раздели парите поравно между своите четири територии в САЩ. Половината трябваше да бъдат предназначени за изграждането на центрове за отдих, а другата половина да се депозират в дарения за тяхната подкрепа. Нищо от завещаното не трябваше да се използва за съществуващи програми, нито пък армията да преустройва съществуващи сгради.

Центровете трябваше да служат като „кампуси с възможности“, където „никое дете не трябва да изпитва завист към съвременници, които идват от по-висок икономически и социален произход“, според документ от адвоката на Крок. Освен това инструкциите на наследницата бяха изключително неясни.

През последните години широкообхватната филантропия на Джоан Крок беше засенчена от грабналите заглавия дарения на Макензи Скот, жена, която раздава цяло състояние, натрупано благодарение на бързата доставка, за разлика от бързото хранене. Но много преди благоволението на Скот, Крок разработи своя собствена дълбоко лична и неортодоксална марка на даване.

Ранен и иновативен лидер в образованието и лечението на алкохолизма, тя финансира създаването на новаторска учебна програма за медицинско училище през 70-те години на миналия век, за да научи лекари в обучение да диагностицират пристрастяването. За да се застъпи за ядрено разоръжаване през 80-те години на миналия век, тя закупи реклами във вестници на национално ниво, призовавайки загрижените граждани да предприемат действия. В същото време тя тихо подкрепи ранните усилия за борба с възникващата криза със СПИН.

В края на 90-те години, след като обиколи бедните квартали в района на Южна Калифорния, който бе нарекла дом, след като съпругът й Рей купи бейзболния Сан Диего Падрес десетилетия по-рано, Крок засади семената на това, което ще се превърне в най-добрия й подарък.

Свидетели на деца, които безцелно се разхождат по градските улици, предизвикаха идеята за безопасно място за събиране. Самата Крок е израснала в бедност в Сейнт Пол, Минесота, и като млада съпруга и майка е издържала дъщеря си и първия си съпруг с майсторското си свирене на пиано.

Впечатлена от това, което разбираше като „ефективен“ капацитет на Армията на спасението да „изстиска най-доброто от един цент“, тя призова за среща с служители на армията в района на Сан Диего и поиска предложение за център за отдих, който да бъде разположен в беден квартал.

Представен със скромни планове, Крок се отдръпна, настоявайки за „експозиция с изключително качество“.

По времето, когато грандиозното съоръжение от 195 000 квадратни фута в пет сгради в Сан Диего беше отворено за обществеността през 2002 г., то включваше ледена пързалка, регламентирана от Националната хокейна лига, три басейна, спортни игрища, библиотека, стена за катерене и 540 - седалка театър. Цената за изграждане и операции в центъра: 93 милиона долара.

Не след дълго Крок, тогава на 74 години, беше диагностицирана с терминален мозъчен тумор и тя и нейният малък екип от съветници се впуснаха в действие, за да подготвят последните й желания.

Изправена пред активи за около 3 милиарда долара, тя състави списък на получателите на неограничени подаръци, включително центровете за мир, които е създала в католическите университети Нотр Дам и Университета на Сан Диего (50 милиона долара всеки); Ronald McDonald House Charities (60 милиона долара) и National Public Radio (225 милиона долара).

През двете десетилетия след завещанието на Крок е трудно да се определи количествено точното въздействие върху всички общности, обслужвани от центровете на Крок. Тъй като Армията на спасението е църква, тя не трябва да отчита своите финанси и точните оперативни бюджети на центровете не са публични, нито тяхното финансово състояние.

Все пак проучване от 2015 г., поръчано от националния щаб, изчислява, че центровете излъчват национален икономически „ефект на ореола“ от близо 270 милиона долара — включително въздействието на първоначалното строителство, текущата поддръжка, създаването на работни места и ползите за здравето и фитнеса за населението .

А 900-те милиона долара, които Крок изискваше от Армията на спасението да вложи в дарения за подкрепа на центровете, нараснаха почти до размера на първоначалния подарък, 1,5 милиарда долара.

Докато центровете на Крок успяха да изпълнят намерението на Крок, някои експерти по филантропия казват, че подходът на Макензи Скот да прави неограничени подаръци е далеч по-мъдър от декларацията на Крок за това какво трябва да направи Армията на спасението – особено след като благотворителната организация не беше попитана нищо за нейният интерес за създаване на центрове в цялата страна.

Фил Бюканън, президент на Центъра за ефективна филантропия, получи 10 милиона долара от Скот и миналата година публикува проучване за това как даренията на Скот са повлияли на широк кръг организации с нестопанска цел.

„Ако наистина искате да направите разлика, по-добре е да позволите на (получателите) да разположат ресурсите, вместо да казвате от високо в страната на донорите „Искам да направите това конкретно нещо“, каза той. „Често има нещо като его и наследствен компонент в даването, което не винаги е в съответствие с постигането на най-голямо въздействие.“

Въпреки че много ръководители на нестопански организации биха се съгласили, хората, които работят в центровете на Крок, виждат нещата малко по-различно.

Анджелия Грандбъри е израснала в проекти от другата страна на улицата от Gulf Coast Kroc Center в Билокси, Мисисипи, когато наркодилърите се мотаеха на ъгъла, а децата се мотаеха наоколо, пушейки трева и пиейки бира, поради липсата на по-добро място.

Сега, десетилетия по-късно, тя ръководи програмите за дневни грижи и лагери в центъра, където се радва на възможността да наеме местни тийнейджъри, които да й помагат. Тя гордо носи своята риза на Крок в общността.

Центърът е осигурил безопасно пространство, каза тя, където се предлагат уроци по пиано и китара, провеждат се семейни бинго вечери и децата могат да играят безопасно, докато чакат родителите си след училище. Някои от местните жители първоначално бяха уплашени от богатството на мястото, каза Грандбъри, и смятаха, че това означава, че няма да бъдат добре дошли. Тя обясни, че Джоан Крок има предвид мястото да бъде достъпно за всички - че красотата е част от нейния план.

„Това, което тя искаше, беше децата от семейства с ниски доходи да могат да идват в центъра“, каза тя. "Според мен мечтата й се сбъдва."

Източник: Fortune

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !