НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
Какво е тригерът и как да ни бъде инструмент за управление на другите и себе си?
06.02.2024 10:46 | Видян 417 пъти
Психолозите казват, че има 8 ЕМОЦИИ, КОИТО СА КАТО 7-ТЕ НОТИ В МУЗИКАТА, ЗАЩОТО НА ТЯХ СВИРИ ПСИХИКАТА!
Те вървят по двойки:
Гняв, който движи напред, и Страх, който ни движи назад
Радост и Печал
Отвращение и Удовлетворение
Интерес и Удивление
Тригерът като инструмент ни дава начина чрез емоциите да управляваме другите и себе си, така че злото да бъде за добро. И то да става леко и удобно посредством думи. Затова нека да го възприемаме като стимул и причина за промяна вътре, за победа над нас самите.
Това е, което популярно наричат Емоционална интелигентност – съвкупност от множество от така модните меки умения, изключително ценени, за да правим кариера даже и в епохата на изкуствения интелект.
Най-общо тригерите и умението да ги владеем се крепят и действат чрез условните рефлекси. Единственият им минус е, че с времето зависимостите отпадат или поне намаляват. Просто мозъкът и физиката свикват с тях.
Във всеки случай тригерите действат на психическо ниво като предизвикват физически ефект – най-често това е страх, съпъстван от реакции като вдигане на кръвното, учестяване на пулса и т.н.
Сами можете да ги усетите в себе си даже не само по вътрешното им въздействие, за което говорим до момента, но и с външни тригери. Да започнем от подсещащи влияния за сетивата като определен парфюм, който свързваме с бивш партньор, песен със същото послание. Да минем през места – примерно минаване през квартал, в който сме яли бой като тийнейджъри или пък са ни обрали. Може да бъде бягане по пътеката във фитнеса, което ни напомня за гонка с хора, които са искали да ни нападнат.
В най-общия смисъл тригерите ни карат да стигнем до някакъв предел, отвъд който стои промененото ни Аз. И поради това има цяла школа в психологията, която работи именно с такива предизвикателства, за да ни помогне да излезем от кризите си и да превъзмогнем своите страхове.
Защо лошите или неприятните чувства могат да се окажат полезни и добри за нас – ще четете в следващата част от нашия лайфхак сериал.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !