НАЙ-НОВИ
Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и...
В публикация във Фейсбук лидерът на "Възраждане"...
Мис Силикон показа стил и тяло за...
Бившата Мис Силикон и Мисис България 2024 Боряна Миткова...
Райна Кабаиванска е носител на Наградата за изключителен принос към дарителството на БДФ
28.11.2024 16:25 | Видян 404 пъти
Райна Кабаиванска беше отличена с Наградата за изключителен принос към дарителството от Български дарителски форум (БДФ). Отличието беше връчено за дългогодишната й дарителска история и създаването на благотворителен фонд „Райна Кабаиванска“ в НБУ в подкрепа на млади оперни таланти от цял свят.
От името на Райна Кабаиванска наградата прие д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на Настоятелството на Нов български университет, управляващ директор на фонд „Райна Кабаиванска“ и ключова фигура в неговото създаване и развитие.
„Когато през 2001 г. създадохме Майсторския клас на Райна Кабаиванска в НБУ не си представяхме, че в годините той ще се превърне в една международна школа за млади оперни певци с, бих казал, световно значение в този момент. Но изглежда Райна Кабаиванска е усещала какво предстои, защото още в тази 2001 г. тя покани трима български певци на свои разноски в Италия и така започна тази идея, която през 2002 г., аз й предложих да развием в един фонд на нейно име, с който да привлечем партньори, които да подпомогнат тази нейна невероятна инициатива, или кауза. Бих нарекъл тази кауза „изключителна“ затова, защото от една страна тя даде възможност за развитие на младите оперни певци и да отвори пред тях нови хоризонти в един свят, който е изключително труден в днешно време. От друга страна, което също смятам е много важно, нашата кауза успя да привлече много съмишленици и по този начин като че ли успяхме да възродим меценатството в една област, която има нужда от подкрепа, от обич и както казва Райна от любов: „Обичайте това, което правите, за да се получи“.
Д-р Текев благодари на партньорите на Майсторския клас и фонд „Райна Кабаиванска“, с чиято подкрепа до днес са присъдени над 100 стипендии и са помогнати повече от 240 певци да преминат през майсторските класове и да поставят основите на своите международни кариери.
„Благодаря и на моите колеги от НБУ, които подкрепят тази моя, бих казал стратегическа идея в продължение на почти 25 години. Благодаря и на един човек, който е изключителен наш партньор през последните 10 – 15 години, на когото дължим много и може би на него дължим основно размаха, който можем да си позволим в този момент – Владимир Николов, оперативен президент на Фантастико.“
Наградата за Райна Кабаиванска връчи Председателят на Управителния съвет на Български дарителски форум г-жа Цецка Караджова по време на годишната церемония „Корпоративен дарител“.
Благотворителният фонд в Нов български университет е основан през 2002 г. с лично дарение на Райна Кабаиванска, като продължение на благотворителната й дейност в България, започнала след падането на Берлинската стена. Тогава по предложение на поетесата Блага Димитрова, тя създава фондация за подпомагане на талантливи деца, изоставени в домове за сираци. През годините фондът в НБУ привлича много личности и организации да дарят за голямата кауза на Райна Кабаиванска - откриване на млади оперни таланти, които да съхранят традицията на италианското белканто.
На прага на своите 90 години Райна Кабаиванска има препълнената работна програма на млада жена. Води световния си майсторски клас в Нов български университет, преподава в три италиански консерватории, подготвя оперни спектакли и концерти за младите артисти от своята школа в България и по света, приема в дома си звезди от световната оперна сцена за прецизиране на певческа техника и шлифоване на роли.
Певческата кариера на Райна Кабаиванска е изключителна. В продължение на 55 години тя е на сцените на всички световни оперни театри - Метрополитън в Ню Йорк, Ковънт гардън в Лондон, Парижката опера, Театро Реал в Мадрид, Лисеу в Барселона, Виенската опера, Баварската щатсопера, Большой театр, Театро Колон в Буенос Айрес, в главните оперни театри на Италия - Ла Скала в Милано, Римската опера, Арена ди Верона, Театро Реджо в Торино, Театро Масимо в Палермо, Театро Сан Карло в Неапол, Театро Комунале в Болоня, както и във всички други италиански оперни театри.
През 2010 в София стартира и проектът „Школата Кабаиванска на голямата сцена“, създаден от Райна Кабаиванска, акад. Пламен Карталов и д-р Георги Текев. Целта е да бъдат представени младите артисти от Школата Кабаиванска като цялостни състави в оперни постановки и концерти, и да се отвори пътя на най-изявените от тях към международната сцена. Така връзката между постоянното учене и голямата сцена е реализирана. „За младите хора е много важно да стъпят на сцена. На сцената няма къде да се скриеш. Тя е увеличително стъкло, което показва какъв си всъщност. Там става ясно дали си артист.“ Споделя маестрата.
"Винаги искам нещо ново да правя. Все още. И да давам", казва маестрата в навечерието на своя юбилей.
свързани новини
На крачка от 90-ия си ЧРД световната оперна легенда Кабаиванска не спира да твори: АФП
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !