Кока-Кола изтегля спешно продукти...

Европейската бутилираща компания на "Кока-Кола"...

Наградените в Кан 2024 Всичко, което...

Голямата награда на журито в Кан 2024 бе връчена на...

България е сред първите 5 европейски страни по смъртност от мръсен въздух

отпечатай новината

27.01.2025 11:30 | Видян 307 пъти

България е сред първите 5 европейски страни по смъртност от мръсен въздух

Поредна седмица с мръсен въздух в София и много български градове. На някои места измервателните станции отчетоха повишено съдържание на фини прахови частици два пъти над нормата. България е сред първите страни по смъртност от лош въздух в Европа, сочи доклад на Европейската комисия, цитиран от bTV.

Междувременно трето място в света по мръсен въздух зае страната ни този вторник, показаха данните на голям сайт за измерване на нивата в цял свят. Преди нас в тази негативна класация са само Босна и Херцеговина и Бангладеш.

Непрестижното трето място е моментно и не дава трайна тенденция, коментира Ивайло Попов от организацията "За земята". По-достоверни са данните от последния европейски доклад, че страната ни е в първите пет по смъртност, заради мръсен въздух.

"Това е направено на база на едногодишни данни и съответно с изчислени брой починали хора. Това не е изследване на база всеки човек да преценят от какво е починал, защото човек накрая почива от инсулт или от белодробни заболявания, но ние можем да кажем каква част от тези белодробни заболявания и инсулти се дължат на качеството на въздуха", казва Попов.

От Министерството на околната среда и водите потвърждават, че тези дни е засечен мръсен въздух близо два пъти над нормите за денонощие. Изтъкват обаче, че засега средната норма за година не е превишена. Проблемът е сезонен главно заради отоплението на твърдо гориво, изпаренията от трафика, мъглите и калта.

Еколози продължават да твърдят, че някои от станциите за измерване на въздуха не са построени на подходящите места - далеч от пътния автомобилен трафик. Например, тази в градинката на Националния институт по метеорология и хидрология в столичния квартал "Младост". Или пък станцията в квартал "Павлово", също на разстояние от оживения булевард "Цар Борис III".

"Те трябва да бъдат до 10 метра от бордюра на пътното пътно. Тази е на 11 метра от бордюра на локалното платно, т.е. имаме нарушение дори по отношение на локалното платно, а виждате, че основното платно е на горе-долу в два пъти по-голямо разстояние. Тази в "Младост" е още по-фрапантно, там са около 65 метра от до ръба на бордюра. Това е и проста логика, нали? Колкото си по-близко до източника до замърсяване, толкова по-голяма е концентрацията, защото малко или много замърсяването се разсейва. Особено когато говорим, например, за азотен диоксид, той е така летлив газ и сравнително по-бързо се вдига нагоре във въздуха и не остава ниско долу, където хората го дишаме всъщност и където се измерва", обяснява Ивайло Попов.

"За земята" прави и свои измервания на въздуха в 36 точки на столицата по така наречения индикативен метод. И в райони с натоварен трафик на коли отчита по-висока степен на замърсявания от станциите.

"Тръбичка с един реагент вътре стои около 4 седмици, вътре в този реагент протича химична реакция. Когато приключим периода на измерване, това се затапва, тази тръбичка, и отива в лабораторията в Швейцария и се прави химичен анализ на база, на който се казва за този период каква е била средната концентрация на азотен диоксид. Методът е изключително точен", добавя той.

Снимка: БТА

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !