НАЙ-НОВИ
Тройна цена на поръчка пускат...
Вижте какви ги вършат заместниците на Благомир Коцев,...
Мария се омъжи за новия си любим...
Попфолк дивата Мария отново облече булчинска рокля –...
Станаха ясни имената на номинираните за Наградите ИКАР 2025
05.02.2025 14:25 | Видян 642 пъти

Церемонията по връчването на наградите ще се състои на 27 март в Народния театър „Иван Вазов“
Днес, 5 февруари, на пресконференция в Галерия „Средец“ на Министерството на културата бяха обявени номинациите за Националните награди ИКАР 2025 – най-престижните отличия за сценични изкуства в България.
Председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев откри събитието и сподели своите впечатления от тазгодишните номинации: „Искам да обърнете специално внимание на категория „Дебюти“. Тази година листата беше голяма и имаше много спорове. Младите настъпват в българския театър и това много ме радва. Особено в това време на несигурност от страна на бюджети и недофинансиране на българския театър. Ще видите колко много млади артисти има и в другите категории“.
На пресконференцията присъстваха още заместник-министърът на културата Калин Вельов, Нели Горанова – главен експерт в Дирекция „Култура“ на Столична община, както и театроведите проф. Николай Йорданов, д-р Албена Тагарева и актьорът Светослав Добрев
„Щастлив съм, че Министерството на културата е домакин и помага с всички възможни средства на подобен тип събития. Наградите ИКАР са най-важното събитие, свързано с театрални постижения. На добър час на всички номинирани!“, каза Калин Вельов.
Комисията, която тази година определи номинациите, включва проф. Николай Йорданов, д-р Албена Тагарева, Боян Крачолов, Жана Рашева, доц. Мария Диманова, Славчо Николов и Светослав Добрев.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани:
Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в „Обществен враг“, Малък градски театър „Зад канала“
Самуел Финци за ролята на Шайлок във „Венецианският търговец“, Народен театър „Иван Вазов“
Симеон Дамянов за ролята на Били в „Племе“, Театър „Българска армия“
При жените за приза „Водеща женска роля“ ще се състезават:
Албена Павлова за Майка Кураж в „Майка Кураж и нейните деца“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“
Невена Калудова за Анна Политковская в „Анна-непоправимата“, Оренда Арт Център и „Топлоцентрала“
Радина Кърджилова за Медея в „Медея“, Народен театър „Иван Вазов“
Номинации за „Режисура“ получават:
Зафир Раджаб за „Племе“, Театър „Българска армия“
Стоян Радев за „Майка Кураж и нейните деца“, Сатиричен театър
Явор Гърдев за „Венецианският търговец“, Народен театър
Специалната Награда Икар 2025 за чест и достойнство получава Стоян Сърданов, а за изключителен принос към българския театър е отличен Явор Милушев.
Пълният списък на номинираните е достъпен на официалния сайт на САБ: https://uba.bg/nominacii-ikar-2025/
Церемонията по връчването на наградите ще се състои на 27 март от 19:00 ч. на сцената на Народен театър „Иван Вазов“. Приходите от продажбата на билети за събитието ще бъдат предназначени за Здравния фонд на Съюза на артистите в България, който подпомага свои членове при животоспасяващи операции.


свързани новини
Бионсе грабна Грами за албум на годината: Пълен списък на победителите
2025 номинации за Оскар: 31 номинации за 8 филма от официалната селекция на фестивала в Кан
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !