НАЙ-НОВИ
Народният театър с четири номинации...
Четири номинации за тазгодишните награди „Аскеер“ получи...
Даниела и Мартин прекарват първите си...
Горещи страсти, неочаквани решения и съдбоносни обрати...
Как разговорът през претенции убива отношенията и създава агресия и зависимост
28.04.2025 10:42 | Видян 143 пъти

Защо с някои хора, дори най-близки, все не можем да се разбираме и кога настъпва този момент на липса на адекватна комуникация? Днешният ни психологически лайфхак е посветен на тази тема, която вълнува всеки, понеже няма как човек да не се сблъска с подобна тревога.
Всичко психическо е свързано с физиката. При нея чакрата в гърлото е супер важна, особено за жените. Начинът, по който говорим, определя дали ще бъдем чути и изслушани.
Доброто слово като практика
„Добрата дума железни врати отваря”, сякаш като съвременен психолог е заявил още незнайният класик, създал народната ни поговорка. Практиката на доброто слово е смятана за лайфхак за създаване, укрепване и опазване на отношения.
Чрез нея се предава енергия на оставалите по-ниско поставени чакри: при сърцето, която отговаря за любовта и другите емоции; следващата на сплита, където е събрана силата – най-важната за мъжете – точно затова този пол се нарича Силният, а тя контролира също равновесието и парите; и още по-долу - онази, която е ръководна за секса.
Като казваме това и във връзка с посочената практика на доброто слово, ние трябва да знаем и да СЪзнаваме, че чакрите не работят сами за себе си, а в ансамбъл.
И хармонията на този ансамбъл зависи именно от енергията на доброто слово, която осигурява съзвучието и отличната съвместна работа на всички съставки на нашето благосъстояние, условно разделени по чакри.
„Ти трябва....” е ключът към грешния разговор през претенции
Като в прекрасния комедиен филм Дами канят, в който всички нареждат на Стефан Данаилов, като го поучават с лафа: „Един мъж трябва....(да яде много, да прави много пари...).
Така започнат, разговорът запушва пътя на енергията, като вместо доброто слово прокрарва грешен път. До какво води? Точно до обратното на желаното от дамите, понеже го блокират, включително центъра на Силата му.
После се чудят и измислят въпроси като „Мъжът ли е жената днес” и сами започват да мислят и да работят като мъже, което пък завинаги предпоставя блокиране на доброто слово и упражняване на безплодните резаговори през претенции.
Оттам се разпадат всякакъв вид връзки – и любовни, и семейни, и делови, което деструктивно заплашва и цялото общество.
Разговорът през претенции в личен план води до комплексиране през инфантилизиране, оттам до нуждата от психологическа компенсация, която пък най-странно ИЗБИВА В АГРЕСИЯ И ЗАВИСИМОСТИ.
А СЪЩИТЕ ТЕЗИ, КОИТО ГОВОРЯТ ПРЕЗ ПРЕТЕНЦИИ, ВМЕСТО ПРЕЗ ДОБРО СЛОВО, СЕ ОПЛАКВАТ ОТ УВЕЛИЧАВАНЕ НА ТРЕВОЖНОСТТА, НАСИЛИЕТО В ОБЩЕСТВОТО, А В ТОВА ЧИСЛО И ОТ БИТОВОТО/ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ.
Когато майката говори през претенции
Освен в отношенията на двама възрастни – любовни, приятелски, делови, замяната на доброто слово с негативно е честа родителска грешка.
Когато майките, а и бащите, комуникират по този начин, те объркват женствеността/мъжествеността на децата си, освен това създават сериозни предпоставки за комплексиране, зависимости от всякакъв вид и агресия като психологическа компенсация.
Такива остават вечни деца, което пък вреди на техните последващи отношения от всякакъв вид и характер – лични, делови, семейни и т.н.
Тези хора изпитват непрекъснат недостиг на любов и признание, поради занижената си или завишена, но все така нереална самооценка.
Така се разпада и обществото, съставено от все повече такива личности.
Михаил Първанов


свързани новини
4 ДА на любовта към себе си - здравословния егоизъм
9 месеца късаме токсична връзка: Кой е abuser-ът, на когото никога да нямаме доверие и защо никога н
Комплексът на малкото „аз”: Как езикът ни прави несвободни и психопроблемни?
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !