Тройна цена на поръчка пускат...

Вижте какви ги вършат заместниците на Благомир Коцев,...

Мария се омъжи за новия си любим...

Попфолк дивата Мария отново облече булчинска рокля –...

От шофьор на булдозер до 1 от звездните архитекти на световното изложение в Азия: Шин Такамацу

отпечатай новината

06.06.2025 14:14 | Видян 299 пъти

От шофьор на булдозер до 1 от звездните архитекти на световното изложение в Азия: Шин Такамацу

Шин Такамацу, архитектът, който преди повече от 50 години като студент карал булдозер на първото Световно изложение в Азия, се завръща на ЕКСПО 2025 в Осака с впечатляващ проект. Той е проектирал павилион във формата на лента на Мьобиус, обвит в традиционен копринен брокат, символизиращ прераждане и устойчивост. „Архитектурата трябва да уважава историята и традициите, докато предлага визия за бъдещето,“ казва Такамацу, предаде CNN.

Лентата на Мьобиус е математически и геометричен обект, който има само една страна и един ръб — тоест, ако я проследиш с пръст, ще преминеш по цялата повърхност, без да се отделяш или да сменяш страна.

Павилионът е покрит с над 3 500 квадратни метра ръчно изтъкан жакард Nishijin, което поставя два световни рекорда на Гинес. Материята е създадена от семейната компания HOSOO с 12 поколения история. „Това е кулминация на 1500 години непрекъснато усъвършенстване,“ обяснява архитектът.

Процесът на създаване на коприната не е бил лесен. „Първоначално материалът беше уязвим към дъжд, вятър и пожар, затова го третираме със специални покрития, за да го защитим,“ разказва Такамацу. За изработката са били нужни две години, а заради тежестта на тъканта е създаден уникален стан с ширина 150 см — почти пет пъти повече от стандартния.

Архитектът подчертава и значението на текстила в съвременната архитектура: „Текстилът има огромен потенциал, който често се подценява. Съвременните тъкани с въглеродни влакна са по-здрави от стомана и идеални за леки, гъвкави конструкции.“

ЕКСПО 2025 в Осака представя впечатляващо съчетание на културна символика и устойчива технология. За Такамацу „Това е място, където миналото и бъдещето се срещат, и архитектурата говори с езика на историята, но с поглед към утрешния ден.“

Мария Пенчева

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !