Мария с дръзка поява във Варна! Откри...

Истински музикален празник разтърси Летния театър във...

Държавата плаща 13 500 евро на ЛиЛана

България ще изплати общо 13 500 евро на ЛиЛана и...

Мариела Гемишева с автопортрет

отпечатай новината

12.02.2008 12:56 | Видян 1641 пъти

Мариела Гемишева с автопортрет

Новият проект "Автопортрет" на известната  българска модна дизайнерка Мариела Гемишева представя серия фотографии, документиращи радикален преход от бяло към черно. Авторката застава "от другата страна" и приема роля на манекенка пред обектива на модния фотограф Александър Нишков.

Пред окото на фотокамерата тя разкъсва леките воали на конвенционалния символ на невиността, традицията и ритуалната рутина – сватбената рокля, за да се облече в собствената си индивидуалност – черната роба, дизайн “Мариела Гемишева”. 

Двете серии снимки – "бялата" и "черната", са резултат от пърформанс, фиксиран в пространството между документалната, студийната и модна фотография. Събличането и обличането, подобни на палимпсест, написване на нов текст върху вече съществуващ, се представят не като обикновен акт на разголване и покриване, а означават търсене и намиране на себе си, явяване на Жената-субект, силна и въоръжена със самочуствие и вътрешна сигурност. Нейното тяло трудно се подчинява, използва, трансформира и подобрява, защото е тялото на реалността.

автор: СЛАВА

Етикети: ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !