НАЙ-НОВИ
Светът е изправен пред нова заплаха -...
Водещи световни учени, сред които и нобелови лауреати,...
На 31 декември по БНТ гледайте...
По традиция в новогодишната нощ Българската национална...
Валентин Йорданов наследява прокълнати милиони
15.11.2011 14:30 | Видян 3762 пъти
Какви ще бъдат парите, които наследява Валентин Йорданов? На пръв поглед тези 480 милиона долара, които му присъди щата Делауеър, но се обжалвата от родата, са възможно най-чисти.
Покойната последна издънка на фамилията може да беше луд, но семейният бизнес е прозрачен поне от век. Оказва се обаче, че парите са мръсни.
Първият бизнес на семейство Дю Пон, още преди да замине за Америка в края на 18-и век, е свързан с верига публични домове. Въртят ги братовчедите Фред и Колман Дю Пон. Когато пристигат в новия свят от развратния Париж, те създават легендарния първи американски бордей на Маги Пейн.
Мацката била и гадже на Фред, който направил много пари от нея, а част от тях инвестирал в нейното дете от неизвестен баща, което образовал и направил човек.
Това обаче не попречило животът на баш проститутката да завърши по мистериозен начин, като мнозина предполагат, че Дю Пон я е убил.
С тази зловеща история се свързва и проклятието на рода Дю Пон, за което се говори от векове, но сполетя рода едва в наши дни като доведе до загубата на наследство, градено повече от два века и преминаването му в ръцете на българско момче от село.
Валентин Йорданов трябва да бъде подготвен, че Дю Пон не са шегаджии. В момента гръб на семейството е омешаният в роднинство с него евреин Ървинг Сол Шапиро. Той го играе глава на четири велики фамилии в Щатите – Дю Пон, Рокфелер, Ротшилд и Уотсън – последните са видни илюминати (масони).
Шапиро е голям световен играч и лобист, чийто актив е съветничеството му в кабинета на президента Картър. Той е директор на Еврейската фондация на щата Делауеър, член е на борда на Университета Делауеър.
По-важното е, че е шеф на Ситикорп – един от световните финансови колоси, както и е в бордовете на няколко мултинационални компании. Той е бивш президент на компанията Дю Пон.
Тази структура де факто контролира богатството, трупано три века. Основател на фамилията е Пиер Самуел дю Пон дю Немур, роден в далечната 1739 г.
Баща му е часовникар, произхождащ от благородническа фамилия в Бургундия. Това обаче не му пречи да живее като волна птица из кабаретата и впоследствие да емигрира зад океана с двамата си синове.
В Америка основава компанията E. I. du Pont de Nemours and Company, която първа в новия щат се занимава с производство на барут.
Първите френски преселници в Новия свят остават в историята с уникален бизнес. Както е известно, тяхната колония в Америка се нарича оттогава и до днес Луизиана.
Видели, че няма достатъчно бизнес на тази земя на джунгли, отредена им от по-силните англичани, франсетата измислят уникален модел да съберат пари.
Те правят Луизианска компания по примера на първото свръхуспешнво акционерно дружество от глобален мащаб – британската Източно индийска компания.
После пускат слухове за златната земя и огромните залежи на Луизиана в родната си Франция и в околните държави. Богати търговци и аристократи инвестират луди пари в АД-то. Даже кралят залага част от хазната
в този бизнес хазарт. По онова време държавата му изпитва затруднения след войните на Наполеон, които изгребват държавното съкровище.
Той разчита, че не само ще закърпи бюджета, но и ще се върне към златните времена на дедите си като Краля Слънце Луи XIV.
Както при всяка от следващите финансови пирамиди, първите влезли в клуба наистина получават рекордни дивиденти през първите няколко години. Когато обаче притокът на пари започва да намалява и модата на акции от Луизиана отминава, настъпва крах.
За Франция като държава това е бедствие много по-тежко от сегашната финансова криза. Тя буквално фалира.
Французите зад океана обаче са щастливи – направили са големи пари от нищото и са готови да се разгърнат.
Семейство Дю Пон се установява в щата Делауеър и създава там отново уникален финансов модел. От край време и до ден днешен той действа на принципа на офшорна зона.
Дори фирми на Слави Трифонов бяха регистрирани там заради изгодните данъчни проценти, които са конкурентни даже на българските. По тази логика малко такси ще плаща за наследство от 480 милиона долара или над 700 000 000 лева и Вальо Йорданов, ако Върховният съд на щата потвърди сегашното решение на първата инстанция за парите на Дю Пон.
Стигаме ип до въпроса защо човекът, който остави парите на българския борец беше такъв кретен?
Много просто. Още от началото на 19-и век Дю Пон започват да правят семейни бракове.
Кръвосмешенията са между първи братовчеди. Целта е парите да не напускат по никакъв повод семейството, без оглед на това, че поколението започва да се изражда.
Последното реално вътрешно преброяване на Дю Пон датира от 1942 година, когато членовете на фамилията са били 705. В момента, след либерализирането на браковете и с външни лица, се предполага, че поне 2000 души в Щатите, Франция, Великобритания принадлежат към клана. А парите им – в наш Вальо.
свързани новини
Иво Ангелов донесе втори медал на България
Албанско злато за България на световното по борба
Симо Щерев: Мутра и борец отдавна не са синоними
Европейски шампион на Гърция излиза срещу европейски шампион на България по ММА
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !