НАЙ-НОВИ
Силвестър представи Alchemista в...
Мария Силвестър представи в най-ексклузивния у нас...
Престъпление е да караш пиян и то за...
„Димо е голям пример как човек, който сбъдва мечтите си,...
Бием САЩ по олимпийски премии
24.07.2012 16:30 | Видян 1532 пъти | Гласували 1
Медал на всяка цена или цената на всеки медал? Кой за какво се бори и колко ще получи? Това са горещите въпроси, които вълнуват повечето спортисти, тръгвайки към олимпийските игри в последните 20 години.
През 1992 г. в Барселона най-големият спортен форум се комерсиализира, след като Международният олимпийски комитет разреши участието и на професионалисти.
Вече няма и помен от първоначалния замисъл на олимпиадата. В древна Гърция най-голямата чест за участниците била да заслужат венец от преплетени маслинови клонки.
Парите били мръсна дума и в модерната история на олимпийските игри. През 1912 г. в Стокхолм шампионът в десетобоя Джим Торп губи медала си. Причината е прозаична - в студентските си години спортистът взел пари за участие в полу-професионален бейзболен мач.
Сега в името на най-ценния медал в спорта някои държави надъхват бъдещите си шампиони с милиони долари, коли, апартаменти. Титлата за най-голяма олимпийска премия вече спечели Грузия.
Всеки златен медалист от бившата съветска република ще увеличи сметката си с 1,2 млн. долара. Страната изпраща 35 състезатели, а с най-голям шанс за титла са представителите на борбата.
Интересно е, че среброто и бронзът са оценени с далеч по-скромни суми, съответно 30 000 и 20 000 долара. На предишните игри в Пекин бонусът за титла при грузинците също беше впечатляващ -1 млн. долара. Тогава страната завърши с три златни и три бронзови отличия.
Второ място по премии за тази олимпиада държи Азербайджан. Завърналите се с титла азери ще получат по $510 000, сребро ще донесе $255 000 на притежателя му, а бронз -128 000.
За бившата съветска страна ще се състезават и трима българи - Величко Чолаков, Боянка Костова и Валентин Христов. В последния момент от състава отпадна четвъртият наш - Иван Стоицов.
В призовата тройка на най-щедрите попада и Казахстан. Златото, среброто и бронзът за състезателите от каспийската държава ще им донесат съответно $250 000, $150 000 и $75 000.
В своеобразната класация по обявени финансови стимули България държи златната среда. Спортното ни министерство ще поощри всяка титла с 200 000 лв., което е приблизително 123 000 долара.
Внушителни ошмули има и за класиралите се на второ и трето място - $105 000 и $86 000. Това са парите, предоставим от държавата. Освен тях Корпоративна търговска банка дава 100 000 лв. за златен медал.
Доста по-скромни суми ще отделят САЩ за своите шампиони. Американските златни медалисти ще получат по $25 000, сребърните - по $15 000, а бронзовите - $10 000.
Не всичко е пари. В Таджикистан например бонусите са предметни. Всеки шампион от азиатската държава ще получи луксозен автомобил. Кметът на столицата Душанбе обещава двустаен апартамент за шампионите на стойност до $80 000.
На другия полюс е спортната политика във Великобритания. Домакините на олимпиадата не са обявили никакви финансови премии за спортистите си. Вероятно англичаните смятат, че да се състезаваш пред родна публика е достатъчен стимул.
източник: в. "Преса"
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !