Парижка Коледа, опера Гарние: Фото на...

Парижка Коледа, опера Гарние: Фото на деня

Райко Гърлич с Наградата на София на...

„Всички добри истории, както в живота, така и в киното,...

Министър критикува себе си, за да стане професор

отпечатай новината

11.12.2012 15:30 | Видян 1353 пъти

Министър критикува себе си, за да стане професор

Втори професор излюпи кабинетът на ГЕРБ, който вдигна на бунт учени и университетски преподаватели. Не друг, а спортният министър Свилен Нейков, който трудно връзва едно издречение ще вземе научната титла на 15 януари, пише Супер 19'.

Интересно е, че това ще стане в подопечния на министерството му ВУЗ – Националната спортна академия. Мирише ли на конфликт на интереси? Само напомняме, че приятелският кръг на Лабиринт на Нейков се занимава с всякакви богоугодни дела като например търгове за фалшиви картини.

Без да обръщаме сериозно внимание на стилистичните и езикови неточности в увода на неговата научна разработка, наричана още и „научен труд” от уважаваните професори, на които ще става колега, Нейков подлага на унищожителна критика собственото си министерство.

Все пак то беше направено, за да имаме постижения в спорта, а залите и строителното ведомство можеше да ги направи – това му е работата.

Ето какво четем в остро критичния труд, който се предполага, че е написал видният учен и бъдещ професор в подопечната на министерството му НСА – другаря Свилен Нейков:
"България спечели един сребърен, един бронзов медал и четвърто място във волейбола на олимпийските игри в Лондон 2012. Това все пак е

слабо представяне в сравнение с позициите, които нашата страна заемаше преди политическите промени

Изтъкнати бяха различни причини за регресията в спортните постижения, но като главна причина се очерта грубото нарушаване на принципите на рационалното планиране на подготовката на състезателите за кулминационния момент на 4‐годишия тренировъчен цикъл – участието на олимпийските игри. През последните 25 години в България бе използван предимно принципът на децентрализираната подготовка, чийто успех зависи силно от икономически и материално‐технически фактори.

Съответно този вариант се оказа стихиен в условията на прехода към пазарна икономика. Сега повече от всякога е необходимо да се сформира специфична система на многогодишна олимпийска подготовка подчинена на строго научни принципи и на традиции издържали на икономически, политически и социални интервенции на времето.

Организационните и научно‐методичните принципи за постигане на целта са: точно определени, реално достижими спортни цели на страната, с отчитане на собствения потенциал; подбор и селекция на състезатели и отбори съобразно моделните характеристики за съответния спорт; целево планиране на подготовката; използването на системния подход в многокомпонентния процес на подготовка на елитни състезатели; незабавно изграждане на съвременна система за научно‐методическо и информационно осигуряване.

Без изпълнението на тези условия е невъзможно да се намери верният път за големи успехи на родния спорт”.

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !