НАЙ-НОВИ
Престъпление е да караш пиян и то за...
„Димо е голям пример как човек, който сбъдва мечтите си,...
Имението за милиони на Плевнелиев в Гърция
13.03.2013 10:30 | Видян 6078 пъти
„Чуждоземното "Драгалевци" на българските новобогаташи е гръцкият полуостров Халкидики с трите му ръкава – Атон, Ситония и Касандра. По тези места милионери като Цветелина Бориславова, Иво Прокопиев, Славчо Христов, Манол Велев и др. от доста време инвестират стотици хиляди евра в къщи. Според агенциите по недвижими имоти цената на един тръгва от 500 000 евро въпреки кризата. Известно е, че новият президент Росен Плевнелиев от няколко години също се е сдобил с вила в този район. Учудващо обаче досега нито една медия не беше публикувала нищо по въпроса – дори нямаше яснота в коя точно част на Халкидики е имотът,пише сайта на партия "Атака".
На 400 км от София се намира Уронополи – малко гръцко градче, със 760 души население. В този район е и вилата на Плевнелиев.
Хората не бяха и чували за български бизнесмен с име Росен Плевнелиев , не подозираха за някаква къща на нашенец в района. Честно казано, не знаеха дори кой е президент на България. Но бяха любезни в опитите си да ни помогнат – звъняха по телефони да съберат информация. Категорични бяха в едно – имотите тук са скъпи – около 2 дка земя с къща с разгърната площ около 150 квадрата струва 600 000 евро. Гол терен в едно близко селце Палюрики от 7 дка е 1 150 000 евро.
В декларация от юли 2009 г. новоназначеният министър на регионалното развитие обявява, че е придобил въпросната къща през 2007 г. за 1 369 000 лв., т.е. около 700 000 евро. На място видяхме, че става дума за 6-7 дка двор и над 1200 кв. м застроена площ! По всяка вероятност цифрата наистина е 1 369 000, но в евро – в повечето декларации на Плевнелиев има фактологични грешки (през юли 2009 г. декларира МПС джип Ауди Q 7, придобит през 2009 г., а през май 2010 г. го декларира като придобит през 2007 г.! Едното от двете е декларация с невярно съдържание, да не говорим за цената на придобиване (39 117 лв.) – поне 2-3 пъти под пазарната за този момент, тогава това е нов модел! Според сайтовете стойността на джипа към онзи момент е 135 411 евро. По всяка вероятност същото разминаване има и при цената на имота в Халкидики.). След покупката Плевнелиев е хвърлил маса пари и за основен ремонт и озеленяване, като е наел български работници, съобщи нашият източник.
Намерихме въпросната вила. Най-близките сгради до нея – на повече от километър-два, са внушителни хотели – „Аthorama" и „Eagle Palas". Имението на Плевнелиев обаче достойно се конкурира със скъпарските здания и няма нищо общо с домовете на „редовите" гърци. Къщата е разположена самотно на върха на един от хълмовете на 2 км от Уранополи. Стигнахме дотам по частен път – направен от бетон. Гледката буквално те оставя без дъх – отпред отдолу е Бяло море, което изглежда като на картичка, а вдясно – горите на Атон навяват мистика и спокойствие. Съседи няма.
Дворът е около 6-7 дка и граничи от две страни с маслинена горичка. Надолу е урва. Внушителната постройка е на два етажа – тясна, но дълга. Гръцкото в нея е, че е бяла. Българското – че има много бетон и звънец от две оголени жици. Има и къща за гости, но от нея видим бе само покривът й. Знаехме, че има и басейн с почти олимпийски размери, но разположението на имението не позволяваше да го заснемем.
Гръцкото законодателство предвижда застроената площ да е не повече от 10% от цялата площ на имота. Това прави невъзможно случващото се у нас – издигане на сгради тип гимназии на 500-600 квадратни метра и реалната възможност съседът ти да си тупа завивките у вас. В Гърция, за да имаш просторна къща, трябва да разполагаш с голям парцел. Освен това има и лимит за височината- разрешенията за жилищните имоти е до два етажа, дори хотелите им не може да са повече от 4-5 етажа. Простите сметки показва, че ако Плевнелиев разполага с 6 дка, имотът му е по 600 квадрата на етаж.
Освен основната сграда в двора на бизнесмена има и доста голяма къща за гости. Тя се намира между басейна и огромно затревено игрище. Прислужницата не знаеше, че собственикът на дома е български президент.
Никъде около входа нямаше камери, но в двора беше паркиран червен джип „Опел Фронтера" с немска регистрация. Бяхме информирани, че в дома на Плевнелиеви живеят икономи – възрастна немска двойка, която бизнесменът познавал от работата си в Германия.
Появата ни беше регистрирана първо от ядосано бордерколи, което не спря да лае през цялото време. От къщата излезе възрастна жена, облечена по домашному. Представихме й се и попитахме дали това е къщата на Росен Плевнелиев . „Да", отговори тя на английски, но когато настояхме да поговорим повече с нея попита „Защо?". „Той стана президент на България и правим филм за него", обяснихме. Жената помоли да не снимаме с камери и се поинтересува дали имаме разрешение от София. Заяви, че живее в къщата, за да поддържа дома и градината и че не може да говори с нас без изрично разрешение.
Не настояхме, защото не искахме да загуби работата си. Още повече имахме потвърждение – да, стоим пред вратата на гръцкия замък на Плевнелиеви. Икономката оцени жеста ни и се опита да замаже положението, като ни в клин, ни в ръкав заяви, че не знаела, че собственикът на къщата е избран за президент, а след това допълни, че тя самата е от Гърция. Фронтерата обаче казваше друго, както и местните хора, които твърдят, че двойката възрастни немци пазаруват всеки вторник в магазините в Уронополи и другите околни градчета.
Срещата с икономката ни напомни, че семейство Плевнелиеви усърдно внушава, че само отглежда трите си деца. На 22 януари при встъпването си в президентството Юлияна Плевнелиева не се появи. Присъстващите иронично подмятаха, че нямала на кого да остави момчетата и използвала претекста да не застане до мъжа си. Дали след като си позволяват целогодишно семейство икономи за гръцката си вила, Росен и Юлияна Плевнелиеви не разчита на друг вид прислуга в София?! Достъпът до „Резиденшъл парк" е ограничен, затова няма как да бъде проверено какъв е бил до момента обслужващият персонал на милионера и неговата амбициозна работеща съпруга.
Уронополи е границата на Гърция с монашеската република Атон, която заема 2/3 от площта на първия ръкав на Халкидики. За разлика от останалите градове, в които животът през зимните месеци замира, в Уронополи няма пауза. Причината: тук е единственото място, където се издават визи за Атон. От тук тръгва всеки ден по два пъти ферибот до пристанището Дафни на монашеската република, а две лодки с по 40 души правят също по два тура. Уронополи е врата към Света гора и въпреки, че мястото е слабо заселено, то представлява интерес за православни и католици от цял свят, които не подбират сезони за посещение в Атон. „Това е причина цената на имотите в тази част на Гърция да е висока и да не пада", разказаха ни местни”.
галерия
свързани новини
Новият премиер и финансистът му – хора на Костов
Орлин Горанов: На президента му липсва силна жена
Цялата власт в ръцете на Цветелина Бориславова
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !