НАЙ-НОВИ
Светът е изправен пред нова заплаха -...
Водещи световни учени, сред които и нобелови лауреати,...
На 31 декември по БНТ гледайте...
По традиция в новогодишната нощ Българската национална...
Имали сме министър за един ден
25.06.2013 16:30 | Видян 1880 пъти
Преброиха 77 дни управление на служебния кабинет на Марин Райков и действително той управлява най-кратко от общо трите такива в нашата история. Сега пък броят дните на правителството Орешарски, което обаче, дори да подаде оставка, ще владее нещата чак до приемането на избирателен кодекс. А тази процедура, от своя страна, няма как да приключи по рано от края на септември по всеобщо мнение на депутатите и гражданските организации. Поне такова е мнението към редакционното приключване на броя на Супер 19’.
Димитър Станчов, красавецът от свитата му, който е негов дългогодишен частен секретар и когото оженва за щерката на друг свой приближен – придворната дама на българския двор Анна де Грено. Техен внук пък е Иван Станчов, близък приятел на царя, и външен министър в служебния кабинет на Ренета Инджова за 3 месеца и половина. Апропо, първи дипломат на България е бил и дядо му, както преди, така и след своето кратковременно премиерстване през 1907 г.
Датите са 12 до 16 март. Времената са размирни като днешните, понеже князът се разправя със Софийския университет. Последвалият интелигентен и красив протест сваля кабинета на Димитър Петков, който е и убит от отчаян безработен и разочарован фен на неговата политическа партия, неполучил очакваното назначение на държавна служба в някое министерство. Колко познато звучи цялата тази мила родна картинка!!!
Константин Муравиев. Той е живото доказателство на поговорката какво е човек да си купи фабрика на 9 септември. Официално опитният политик е премиер от 2 до 9 септември, но реално последният му работен ден е шестият – 8 септември, а в нощта срещу седмия ден е арестуван по бели гащи от новото правителство на Кимон Георгиев, дошло на власт с преврат или социалистическа революция (разликата е в трактовките на историците според това дали са десни или леви).
Между другото, по ирония на съдбата един от съратниците на вечния превратаджия е най-кратко министерствалият човек в българската и в световната политика. Става въпрос за малко известния днес като фигура Янаки Моллов. Той е сред деятелите на фашисткия преврат от 9 юни 1923 г. и на още по-радикалния на 19 май 1934 г, и двата осъществени от кръга Звено. И така стигаме до големия майтап
За утеха, след като е свален от поста, поне го правят професор – апропо, през 2009 г. Сергей Игнатов влезе доцент в министерството и също си тръгна оттам професор през януари 2013 г. Да знаеш да чакаш, да можеш да чакаш – тази максима на един от бащите на аграрната наука у нас, го крепи, за да достигне до ново министерстване в същия ресор – образователния 11 години по-късно.
След втория звенарски преврат на 19 май 1934 г. той отново става министър на просвещението и този път удържа не един ден, не един месец, а цели 7 месеца и 3 дни до 22 януари 1935 г. Това обаче не е всичко, защото в следващия кабинет поема Министерството на народното стопанство, днес наричано Министерство на енергетиката. Вярно, генерал Златев е премиер точно 3 месеца без 1 ден – до 21 април 1935 г. Това обаче позволява на Моллов почти да закръгли година като министър –
И пак получава утеха на изпроводяк. Падналият министър е издигнат до член-кореспондент на БАН. През 1939, когато за година е ректор на Софийския университет, неговият колега от Алма матер – ненадминатия траколог Богдан Филов, му издейства и титлата академик. Така той посреща третия държавен преврат от 1944 г., но след него вероятно заради дружбата с Филов, не го правят министър. Затова пък доживява до 1948 г.
свързани новини
Принц Едуард и принцеса Софи на гости у нас
Цветанов готви дует с Веселин Маринов
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !