Странно е, че хората не отхвърлят...

Странно е, че хората не отхвърлят този, който ги е...

Македонски хайдути се снимат с...

Македонски хайдути се снимат с последния динозавър....

Ще има ли интернет в Космоса?

отпечатай новината

15.09.2008 11:32 | Видян 3400 пъти

Ще има ли интернет в Космоса?

Технически развитите извънземни цивилизации могат да изпращат съобщения, като променят яркостта на звездите и кодират по този начин информацията в двуичната система, се твърди в статия на американски астрономии, качена на сайта на електронната библиотека на Корнелския университет (щата Ню Йорк), съобщи РИА "Новости".

Според учените, за подобна цел са много подходящи цефеидите - пулсиращи променливи звезди, чийто блясък се променя плавно и периодично. Периодът на изменение на светимостта е от 1 до 200 дни.

За астрономите тези звезди служат като своеобразни фарове за установяване на разстоянието до отдалечени обекти във Вселената. Една от най-ярките цефеиди е Полярната звезда.

Астрономите под ръководството на Джон Лърнд от Хавайския университет са предложили метод за изкуствено променяне на светимостта на цефеидите.

Те са на мнение, че ако по посока на звездата бъде изпратена струя неутрино - елементарни частици с много малка маса, нейният блясък ще се увеличава по-бързо, от обикновено.

В резултат могат да бъдат получени нормални и съкратени цикли на промяна в светимостта, които могат да служат за кодиране на информацията в двуичната система ("нула" и "единица", както в компютъра).

Според изчисленията на учените, скоростта на подобен "интернет" би била много малка - 180 бита на година, а за струите неутрино ще е необходима една милионна част от енергията на звездата, се казва в съобщение, посветено на труда на учените в сп. "Нейчър".

Доктор Лърнд предлага да бъдат прегледани записите в звездните архиви, за да бъдат открити евентуални сигнали, изпратени ни от извънземни.

Той обръща по-специално внимание на цефеидите, открити с помощта на космическия телескоп "Хъбъл" и разположени на разстояние 60 милиона светлинни години от Земята.

Според него това не би изисквало големи усилия, а резултатите биха били "потресаващи".

автор: СЛАВА

Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !