Не знам дали е жива, но не искам...

Братът на мистериозната криптокралица Ружа Игнатова –...

Тръмп обяви проект Stargate AI за 500...

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви снощи инвестиция в...

Чърчил се ражда седмаче

отпечатай новината

09.05.2015 09:54 | Видян 7926 пъти

Чърчил се ражда седмаче

Американските и английските политици, когато говорят едни за други, се наричат „братовчедите”. Причината е Уинстън Чърчил – легендарният британски премиер, който е син едновременно на английски херцог и на американски милионер. Той е авторът на концепцията за вечна дружба между империята и нейната бивша задокеанска колония. Защото където и на двете места има роднини. Което пък ще рече, че нашият експремиер Костов, прочул се с фразата, че „всички сме братовчеди” не е измислил нищо оригинално.

Уинстън Ленърд Спенсър, който поема от баща си маниера да нарича себе си Чърчил, за да подчертава произхода си от първия херцог на Марлборо, е роден два месеца преждевременно. Таткото Рандолф е политик, чиито стъпки синът му ще следва цял живот. Майката Джени Джеръм е наследница на американска милионерска фамилия – една от първите неблагороднички в британския хайлайф. Заради нея години по-късно Чърчил ще бъде против абдикацията на краля заради любовта му към друга американка – мисис Симпсън. Но нека да се върнем на нашия герой.

Седмачето идва на бял свят насред полето на Уудсток


Но не в калищата, където десетилетия по-късно ще започне да се провежда най-прочутият музикален фестивал в света, а в дворец, издигнат на тях, кръстен Бленъм и представляващ гордостта на графството Оксфорд, недалеч от столицата Лондон. Когато се ражда на 30 ноември 1874 г. Уинстън е първият наследник на херцога, последван от по-малкия син на великото семейство Джон Стрейндж, когото баткото ще погребе малко след Втората световна война.
Когато е дете, бъдещият премиер е приеман в обществото като поредното доказателство, че при издънките на славни бащи „природата си почива”. Малкият е глуповат като ученик. Сменя елитните училища едно след друго, защото отвсякъде го гонят. Накрая бащата го праща да се дисциплинира във военен колеж, когато Уинстън е на 14. И така го орисва за бъдещето.

Родителите се срамуват и рядко посещават шампиона по фехтовка в училище. Майка му дори му пише рядко, а с баща си изобщо не говори. Единственият му близък човек е неговата бавачка. Макар и от трети опит, минава изпитите за военната академия. На 21 получава първия си чин на младши лейтенант и това му носи първата заплата.Малко след постъпването на Чърчил, баща му почива. Вместо да го потисне, този факт го изпълва с енергия и амбиция. Трудно говорещият и заекващ глупчо изведнъж се преражда в наперен и устат лидер. Сякаш от плещите му е паднала чутовна тежест. Той обаче си остава самотник.

Затова се посвещава на военната кариера. В началото никак не е щастлив, защото заплатата му е от 300 тогавашни паунда годишно (днешни около 15 000 или малко над минималната заплата), а той пресмята, че му трябват поне два пъти по толкова, за да живее нормално. Майка му осигурява почти цялата сума – 400 лири, но не е достатъчно. Така неволята го тласка към журналистическия занаят.

Той решава, че ще се превърне във военен кореспондент. Започва с репортажи от войната за независимост на Куба през 1895 г. Там, навръх своя 21-и рожден ден за пръв път попада под обстрел. Тази кампания не само го прави истински мъж, но и го вдъхновява за две от големите му страсти, които му остават за цял живот – неговите следващи 70 години – пушенето на пури и безкрайните пътешествия до топли страни. Куба го учи и на сиеста – латино названието на следобедната дрямка, която Чърчил никога не си отказва, дори в най-тежките моменти.

Следващата година отвежда младия лейтенант в Индия, където няма работа като военен, но блести като играч на поло. През 1897 г. се влюбва в Гърция като военен кореспондент по време на нейната война с Турция. За цял живот ще остане пристрастен към пътешествията между островите на Елада.
Следващата година отвежда пътешественика, правещ се на военен и журналист, а вече и на писател, защото издава книги за всяко свое пребиваване в чужбина, в Египет. Оттам отива в Судан. Където среща двама души, които ще му останат приятели за години напред и с които ще работи. Макар сам да не го знае, защото през 1899 г. става запасен офицер. Защото новата му цел е политиката.


Преди това обаче не може да издържи на изкушението да открие и Южна Африка, докато отразява Бурската война. По време на нея попада в плен, от който бяга и се надява да му донесе орден, ала не се случва.


Но славата от целия шум във вестниците, му върши перфектна работа. Макар и от втори опит, през 1900 г. 26-годишният симпатичен младеж става депутат от Олдъм, какъвто ще бъде повече от половин век след това. Комбинацията от битността му на медиен герой и политик веднага привлича вниманието на задокеанските братовчеди и вероятно Уинстън е първият чужд политик, който е поканен да изнесе щедро платени лекции в Америка. Това ще се превърне в традиция оттогава и досега за приятелите на САЩ. За курса си Чърчил прибира 10000 тогавашни паунда или близо половин милион днешни – цяло състояние, особено за един ерген.

На 30 среща своята Клементин, но му трябват 4 години, за да й предложи брак


Двамата се запознават на бал при графа на Крю през 1904 г., но едва през 1908 г. той се престрашава да я покани на истинска среща. Трябва да мине време, за да я покани на гости и по време на парти в домашния си дворец й поднася пръстен. Месец по-късно – на 12 септември 1908 г. двамата се женят. Половин година по-късно заживяват в собствен дом. Ражда се първата им дъщеря Даяна, следвана от кръстения на дядо си Рандолф, който ще наследи политическата традиция на рода, а после Сара и Мериголд през следващите 9 години. Последната от тях умира едва на 3.

Родителите мечтаят да имат още деца и така година след смъртта на най-малката им дъщеря на бял свят се появява Мери. Докато Клементин ражда дете след дете, Уинстън започва да прави голяма кариера и ще бъде министър в 13 кабинета, при това от различни партии, и ще стане световна знаменитост като премиер на 2 правителства.

продължи >>

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !