Брок Леснар поздравява младо борче,...

Брок Леснар поздравява младо борче, което току-що е...

Баровец се запознава със супер...

Баровец се запознава със супер красива девойка в една...

11,4 млн. загуба за мола на Роско и Прокопиев

отпечатай новината

28.09.2015 12:30 | Видян 2971 пъти | Гласували 1

11,4 млн. загуба за мола на Роско и Прокопиев

100% от оборота е загуба! Може ли да съществува такава фирма? Може, ако е молът на Росен Плевнелиев и Иво Прокопиев. Според международно изследване на Кушман и Уейкфийлд при 11 815 000 лв. оборот България мол, наричан от нас Тъжният мол, е реализирал загуба от 11 397 000 лв. Това го прави най-губещият в София и в цяла България.

Интересно е кой плаща сметката и още по-интересно е кой покрива многомилионните борчове към Уникредит Булбанк? А също: как банката търпи финансовите резултати? Особено при сравнението, че с по-малък оборот – 11 113 000 лв., София аутлет център например прави 4 471 000 лв. печалба или 40% рентабилност.

Значи проблемът не е в бранша...
Напомняме, че Мол България беше открит лично от президента. Той не го е правил за друг търговски център и има защо. Милионите в банковата сметка на бившия бизнесмен идват от продажбата на Бизнеспарк София, поет за менажиране от Лендмарк.

А чий проект е Тъжният България мол? Ами на Лендмарк, разбира се. Въпросната компания е притежание на Алфа дивелъмпъмнтс. След това холдингът е преименуван на Лендмарк холдингс, четем в сайта на фирмата. Неин оперативен шеф е директорът и на т.нар. в сайта „компания – майка” Алфа Финанс Холдинг.

Тя пък е собственост на Иво Прокопиев, както четем на нейната официална страница в интернет, а иначе отдавна си знаем.

 Прокопиев се прочу с бягство в Сингапур след натрупването на стотици милиони кредити на компаниите му (сам призна по телевизията за 300 000 000 лв.), огромният портфейл от тях – към Уникредит. Той е председател на УС и главен изп. директор на  Алфа финанс холдинг.

Той е също съсобственик  на Икономедиа АД, която издава деловия всекидневник с ксероксен тираж Капитал дейли, седмичника с около 2000 бройки Капитал и сайта Дневник.бг. Какво ни причинява той с ВЕИ-тата си – четете на стр. 5.

А ние се връщаме на моловете, за да кажем, че има и рентабилни между тях. Сердика – проект на професионалистите в бранша – немците ЕСЕ реализира печалба 3 007 000 лв. при оборот от 29 552 000 лв. С 10% възвръщаемост инвестицията е с класически бизнес резултати.

Най-оборотен от моловете в София и в цяла България обаче е The Mall на Цариградско шосе с 31,884 милиона приходи, но с 4,4 млн. лв. загуба. Той изпреварва с мъничко по оборот Парадайз с неговите приходи от 31,873 млн. лв.

Първият търговски център от типа „мол”, който отвори в столицата е Сити Център София. Неговата финансова картинка в момента обаче е безрадостна. Той е изкарал 7,4 млн., а е изгубил 8,3 млн. лв.

Отвореният дни след него, също през пролетта преди 10 години, Мол ъф София е доста по-добра инвестиция. Приходите му са 20,7 млн. лв., а печалбата е 2,2 млн.

Гръцкият София Ринг Мол е в много тежко положение. Той има сензационно ниските приходи от 2,36 млн. на фона на загуба от 6 137 000 лв.

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !