НАЙ-НОВИ
ББ2: Двоен дълг, дупки, дънене с еврофондовете
27.01.2017 14:36 | Видян 3953 пъти
България официално бе призната за най-корумпираната държава в ЕС от Трансперънси интернешънъл като положението сега е по-лошо, отколкото преди две години, когато кабинетът Борисов 2 пое властта, сочи световният рейтинг на уважаваната организация. Същите констатации съдържа и докладът на ЕС, който ни прави не 1, не 2, а цели 17 препоръки. Мониторингът от Брюксел не отпадна, както бе обещал след среща с шефа на ЕК Юнкер премиерът Борисов, а тепърва се засилва.
Държавният дълг се удвои за 2 години. Най-интересна беше последната емисия, която не бе потребна на държавата през 2016 г., но по нея за годината се плащат лихви от 200 млн.лв., които ни чакат и тази година. Миналата година, освен държавния, се натрупа и дълг на БЕК/НЕК в размер на 2,3 млрд. лв., както и 1,2 млрд. лв. на фонда за гарантиране на влоговете. Като включим и емисиите на вътрешен дълг, които бяха няколко през 2016 г. за половин милиард, общото количество нови заеми удря невероятните 20 млрд. лв., което е над дсвойно повече от завареното. България води класации по скок на дълга на ЕС, за радост е с по-нисък от средния процент борчове в Съюза. Но и с най-ниския стандарт. 5,1 млн. българи живеят бедно, а само 2% получават заплати, които могат да се определят като средноевропейски. Сиреч, нацията е от работещи бедни. Безработицата пада, но също така и заетостта, поради което още по-ясно личи колко голямо е числото на нерегистрираните в бюрата по труда, които държавата забравя да брои като безработни.
За 2 месеца в оставка на правителството излишъкът се стопи от декларираните 3,8 – 3,5 млрд. лв. на 1 млрд. лв. Някои министерства вдигнаха разходите си 230% спрямо същия период на миналата година, сочат официалните им справки.
Формирането на излишъка също е показателно – то се дължи на непохарчени инвестиции, които бюджет 2016 е предвиждал. Това пък е следствие на 2 неща: едното са неразплатените суми, които само по НЗОК са над половин милиард. Другото е дъненето с еврофондовете, за съфинансирането на които спестените 6,8% трябваше да послужат. но не би.
свързани новини
4 297 бебета по-малко сега спрямо мрачната 1997 г.
28% по-ниска пенсия на родените след 1959 г. с реформата на Борисов 2
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !