НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
Непознати факти в Книгата за религиите
14.02.2018 17:25 | Видян 1425 пъти
„Религиите в света открай време са най-важният организиращ принцип на човечеството, пътеводител на цивилизованото общество и основен извор на етика и морал“, пише още Браун чрез героите си, които нищят поредната загадка, но по-важният въпрос е умеят ли религиите да се адаптират според промените и динамиката на днешния свят. Наскоро излязлата енциклопедия „Книгата за религиите“ разглежда именно този проблем за адаптацията, за видоизменението, и как въобще се случват тези разклонения (деноминации, както е по-правилно да се наричат) на основните вярвания.
Този справочник с особено богата и добре поднесена информация, каквато е целта и на цялата поредица „Големите идеи, обяснени просто“, е не само хронологичен обзор на вярванията, а се поставят и разглеждат сериозни теми като например модернизира ли се исляма, християнството удовлетворява ли последователите си, защо източните религии стават все по-търсени от западноевропейците и т.н.
„Книгата за религиите“ на издателство "Книгомания" проследява развитието на вярата от схващания, че „дори скалата има душа” и „само специални хора могат да посещават отвъдния свят” (т.е. шаманите), през вече търсещите смисъла на живота въпроси като „защо сме се появили на този свят”, „защо умираме” и убеждения, че „триумфът на доброто над злото зависи от хората”, до съвсем новите проявления на съвременната религия, поставящи в центъра Аза – „истината е това, в което вярвам аз”.
Най-новите тенденции в развитието на съвременните религии пък се обуславят от целта за постигане на вътрешен мир чрез медитация, прочистване на сърцето (например чрез скандирането на популярната фраза „Харе Кришна!”) и желанието за сдобиване с космическа енергия. Оказва се, че признатите за основни религии са 23, а всяка от тях има средно по десетина разклонения, като само християнството има 25, но то е и най-разпространената. Най-старата религия пък е индуизмът – възникнал XIII в. пр. Хр.
Разбира се, повечето от основните религии в света са се формирали от древните цивилизации и фолклорните традиции; развили са се от първобитни вярвания от праисторическата епоха до древни и класически религии – като индуизъм, будизъм, юдаизъм, християнство, ислям. С индустриалната революция и усложняването на философската мисъл от тях започват да се откъсват секти и те да търсят начин да се приспособяват и утвърждават към новите условия. Самото деление между някои течения са с доста размити граници и е трудно да се определи дали са нови религии или разклонение.
Само времето утвърждава едно религиозно течение и доколко то обслужва нуждите на хората; да не забравяме, че и християнството дълго време е било подложено на преследване от Римската империя. Има и някои съвременни деноминации на религиите, които имат доста необичайна спрямо днешните порядки повеля: например пътят към праведния живот минава през сватбата. Според Обединителната църква, чиято основа е християнството, а основател е Мун (Южна Корея), Исус е роден в греховна природа (без брак на Адам и Ева) и затова е изпратен на земята. Колкото и това вярване да ни се струва консервативно, церемониите на повторни обети и организирането на масови сватби са факт. Растафарианството пък например са колкото религиозно, толкова и политическо и социално движение, свързано с обединяването на цветнокожите с африкански корени.
Интересно е да се отбележи, че макар на Запад атеизмът да доминира над религиозността, в световен мащаб броят на хората, изповядващи някаква религия, непрекъснато се увеличава. Ислямът и християнството обхващат повече от половината население на планетата. Освен това все повече хора в Африка масово се отказват от местните религии и се насочват към християнските църкви, но пък западноевропейците са неудовлетворени от тях и търсят смисъла чрез будизъм и други източни религии. Всъщност модерността не налага Библията да бъде опровергана от научните открития. Просто с откритията на Галилей, Коперник и други учени се появяват въпроси, които разклащат устоите на християнството и се появяват първите съмнения относно съществуването на света.
Това става особено осезаемо към края на 18. век и се търсят нови форми на съществуване между вярата и рационалното мислене. Идеята е, че християнството описва защо съществува света по начина, по който го познаваме, а науката обяснява как става това. Тоест това са различни, но взаимно допълващи се въпроси.
„Книгата за религиите“ е подходяща за доста широка аудитория от читатели – от любители до тесни специалисти, като дава възможност за разширяване на общата култура и за бързи и точни справки. Присъстват и кратки биографии на над 30 личности, повлияли за разпространението на религиите. Илюстративният материал и най-вече таблиците и диаграмите пък представят чисто визуално религиозните концепции в лесен за разбиране и запомняне вид и напълно изпълняват функцията си да представят „големите идеи, обяснени просто“.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !