НАЙ-НОВИ
И ДА, И НЕ! Ralph Coffee в Сингапур,...
Няма по-модна, по-хай, по-хитова верига кафенета в света...
Тайната на срамежливите дървета
Чували ли сте за така наречените срамежливи дървета?...
2 сценария за развитие на бизнеса в София
05.10.2020 17:07 | Видян 1717 пъти
Това се вижда и от данните за изпълнението на приходи от данъци, които от стотици милиони на червено през пролетта – 269 млн., вече почти достигат нулата – 8 през август, т.е. сривът изглежда преодолян. Макар и ограничени, мерките „60 на 40” и „80 на 20” в най-засегнатия сектор – туризма, спасиха много работни места и не претовариха пазара на труда, който бе залян от 146 000 нови безработни за година.
Специално в туризма миналата седмица дойде и новината, че концернът ТУИ, от който този бизнес у нас е изключително зависим, за втори път получава помощ от Германия и няма да фалира. Това ще осигури разплащания за родните хотелиери и туроператори, така че да могат да започнат идната година, макар и с нисък старт.
В сектори като строителството и недвижимостите, които дават общо над 8% от БВП на София, сигналите за затягане на банковото кредитиране, вече довеждат до замръзване на търсенето пазара на офиси и жилища за покупки и наемане. Изтичането на отложените плащания по кредити, започнали през април и предвидени до този месец, е предизвикателство и за всички останали бизнеси.
Глътката въздух, която отсрочката осигури, секва. Най-трудно е положението на стартиращите компании. Те не могат да използват нито програмите на правителството, колкото и тромави да са те, понеже нямат история, не са и стари клиенти на банките, за да разчитат на минимална помощ от тях, каквато могат да получат единици от бизнесклиентите. Макар и в по-малка степен, но също остро, проблемът е голям и за преобладаваща част от компаниите, които са в графата „микро” с до 9 наети.
Така оптимистичният сценарий е за достигане на „плато” - прекратяване на спада за бизнеса в милионния град през четвъртото тримесечие на 2020 г., което вероятно ще продължи през първото тримесечие на 2021 г., последвано от плах ръст през следващите 2 тримесечия и по-отчетлив през последния квартал на идната година.
свързани новини
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !