НАЙ-НОВИ
Фитнес, английски и нямам време: Гонзо
"Рядко играя футбол, защото няма време. Ходя на фитнес...
Америка е Меката на ММА. Руските...
На първия турнир на UFC през 2025 г. рускинята Виктория...
Плащаме 115 почивни станции на властта с 22 млн.лв.загуба годишно при 9 лв.на нощ
19.02.2021 12:00 | Видян 2825 пъти
Искате ли през лятото да отидете на българското Черноморие, да виждате морето от терасата си и да плащате по 9 лева на вечер? Вероятно всички искат, но не всички могат, пише журналистът Генка Шикерова в разследване за почивните станции на властта, публикувано в Свободна Европа.
Подобни привилегии имат служителите на редица държавни ведомства. Познатите от миналото почивни станции продължават да предлагат евтина почивка за избрани. Тази схема обаче не излиза евтино за данъкоплатците, които трябва да покриват загубите на тези станции. Защото реалната цена на услугата е значително повече от онези 9 лева.
Неефективното управление на тези бази и загубите за сметка на данъкоплатците са доказани черно на бяло. Ведомствата обаче не се отказват, а дори напротив - този месец прокуратурата поиска да придобие поредната си почивна станция.
В следващите редове ще ви покажем къде почиват полицаи, военни, съдии и прокурори. Това не изчерпва списъка с държавните почивни станции в страната, но посочените институции са най-големите собственици.
Картата и навиците от миналото
Преди 1989 г. повечето българи ходеха "на курорт" с карта за почивка от завода, профсъюза или службата. Хотелите бяха малко, а в някои не се допускаха българи.
Трепетното очакване на 14-те дни в почивна база или в бунгало продължаваше с месеци, а за картите се търсеха връзки. Почивката в съветски стил беше един от символите на социализма, където не всички бяха равни. По-близките до комунистическата партия ходеха в по-хубавите курорти, а децата на работническата класа пълнеха базите в Китен, Приморско, Мичурин (днешно Царево) и Ахтопол.
След това повечето предприятия и техните почивни бази бяха приватизирани, а съдбата им е различна - някои вече са превърнати в модерни хотели, други пък са изоставени. Но общото е, че вече не са сред социалните придобивки на работещите.
За данъкоплатците остана задължението да покриват загубите от тази привилегия за избрани.
Не така обаче стои въпросът с почивните бази на държавните служители. Те все още са налични. Привилегията да се ползват - също. Останаха и ниските цени за тези, които ги ползват. За данъкоплатците остана задължението да покриват загубите, натрупани от тази евтина привилегия за избрани.
През 2018 г. Световната банка изготви доклад, според който
свързани новини
ГЕРБ брани джип-сделката във ВАС, който я потвърждава, също като КЗК
Европрокурорите ни няма да гледат бг дела, Кьовеши пак ги разкова
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !