Леонардо Ди Каприо прегря от жегата...

Леонардо Ди Каприо, на 50 години, беше звездната...

Бекъмовите синове се сдраха съвсем

Ромео Бекъм (22 г.) реагира остро, след като брат му...

Феноменът токсична позитивност: Какво да правим с времето в карантина

отпечатай новината

11.03.2021 11:35 | Видян 1454 пъти

Феноменът токсична позитивност: Какво да правим с времето в карантина

 "Важното е да бъдем позитивни", тази фраза често може да се чуе дори от медиите като препоръка за решаване на проблемите, дори в коронавремената ни, когато самата дума "позитивен", поради писиар текстовете. Невероятно, но факт! Позитивността всъщност може да бъде токсична. Просто е: ако нещата са зле и ние имитираме, че са добре, това не е решение, а е нищо незначещ отказ да погледнем реалността. Нито спасяваме себе си, нито другите, дори да се принудим да си го внушим. И цялата тази глупост, която психолозите напълно и съвсем естествено отричат, е събрана в любимата фраза на Цецка Цачева, която дори не знаеше нейния автор: "Ако животът ти поднесе лимони, направи си лимонада". Нищо подобно!
За хората позитивността е неестествена, тъй като от времената, когато не е имало супермаркетите, дори простите неща като например набавянето на храна са били свързани с голям риск, в това число за живота. Инстинктът ни за самосъхранение, който е базовият за всеки от нас, той е нашето психологическо ДНК, по същество е негативен. Очакваме опасности и ни трябва бърза реакция, за да се измъкнем от тях. Това ни е истинското, животинското начало и няма как да го променим с някаква фалшива позитивност. Природа!
За нашия човешки вид радостта НЕ е базова потребност и базова способност. Така че позитивната псевдорадост не е ни решение, ни спасение. Обратното е.
Зад фалшивата позитивност най-често се крие СТРАХ ОТ ОТКРИТОСТ, ОТ СПОДЕЛЯНЕ И СПОДЕЛЕНОСТ, ОТ РАЗКРИВАНЕ НА НЯКАКВИ СРАМНИ ТАЙНИ, които означават едно - психологическа беззащитност.
В науката на това нещо му казват "Синдром на клоуна", който - както знаем от крадения от Матия Базар естраден бг хит, "винаги е тъжен".
Токсичната позитивност е неефективна, защото вместо да проведем разговор със себе си, ние демонстрираме, мислим си, че доказваме нещо на другите по логиката, която е оправдателна, но не и помагаща: "има и по-зле". Ние не искаме да убедим себе си, че сме добре, защото чувстваме, че всъщност не сме, а на другите, че сме по-добре от тях.
Токсичната позитивност може да струва и много пари - едно от обичайните й

продължи >>

Етикети: , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !