НАЙ-НОВИ
Никога не насилвай нещата. Дай...
Никога не насилвай нещата. Дай най-доброто от себе си и...
Смях: За какво да внимават водачите...
Смях: За какво да внимават водачите на дизеловите коли...
Защо е нормално „да си правим филми”?
05.07.2021 09:49 | Видян 1079 пъти
„Лишената от въображение интелигентност е умствена изостаналост, дори да е отличена с научна степен по математика”, пише Пиер Солие. Днешният ни лайфхак трябва да успокои онези, които си измислят и да ни освободи от вечните клетви „ако не бях..., то щеше...”, които в италианския език например се наричат „хипотетичен период”, защото не могат да се случат. А не могат, защото в миналото няма как да сме знаели нещо, което сме научили след това.
Според световноизвестния психоаналитик Пиер Дако информация е всичко около нас – от светлината до всеки звук, освен това, което четем или ни говорят. Само че тя не се въприема само съзнателно и директно.
Психоаналитиците смятат за изключително важни т.нар. фантазми – грубо е да ги преведем като „призраци”. Според Дако те не са страшни или тревожещи, а са „скритата противоотрова срещу затворничеството” – сиреч, път към вътрешната свобода. Могат да бъдат положителни и отрицателни, съзнавани и несъзнавани, но във всеки случай са противотежест на съжаленията за пропуснатото, на провалите и неосъществените мечти.
Според Дако човекът е невъзможен без фантазми и мечти, понеже всеки се състои от няколко „личности” и фантазмите зависят от това коя от тях се изявява в момента. Обикновено фантазмите са тайни. Това са нещата, които неволно си представяме и често са свързани с прикривани сексуални желания, тъмни инстинкти, желания, които смятаме за осъдителни. Те са тайни мечти, дълбоки желания. Даже убийствени и самоубийствени идеи – за част от секундата например си представяме, докато караме по магистралата с нормална скорост, как натискаме педала и политаме с 240 км/ч, а защо не и повече, вместо да се сдържаме в правилата.
Психоаналитиците казват, че „човек има мигове, в които търси самоунищожение, защото е безсилен да стане такъв, какъвто иска – божество, изпълнено с щастие”.
Наричаме фантазмите още „филмите, които си правим”. Висшите са съзидателно въображение, с което гениите откриват неща, които променят живота на човечеството. Едните са съзнателни – мечти, блянове, въображаеми истории, а другите са несъзнателни – започваме с тях от началото на живота си, а после ги наричаме „навици”.
свързани новини
Кои фермерски/био/еко/органик продукти не са по-добри от заводските?
Защо мушиците са по-опасни от комарите и как се избира препарат срещу вредните насекоми?
Колко време да държим гъбите за миене, четката за зъби и за коса, ножчето за бръснене и защо стават
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !