НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
Защо лъжата ни помага като изкуство и социална игра и дали премълчаването е лъжа?
03.01.2024 16:15 | Видян 690 пъти | Гласували 1
Ето какво казват според психолозите:
Лъжата е социална игра
Когато ни попитат – „имаш ли нещо против да станеш да дадеш още една чиния”, когато точно сте започнали да се храните и никак не ви е до това, или: „искаш ли още малко”, когато сте хапнали достатъчно, но не е удобно да откажете, и при още много всекидневни ситуации, вие най-често не казвате НЕ, въпреки че го го мислите и даже желаете да го кажете. Защото би било невъзпитано или даже обидно за близък човек, който се е старал за вас и за другите ви близки.
Изобщо, възпитанието е форма на обществено призната и разбираема лъжа.
Също като историята, която според един мъдър човек е: „куп лъжи, в които сме се разбрали, че вярваме”.
Същото може да се каже за още основополагащи „истини”, в които се кълнем.
Има и житейски ситуации, когато човек просто се налага да излъже. На старта на важен делови разговор ние никога не казваме: „Здрасти, въобще не те харесвам, но нямам избор – парите ми трябват”. Казваме: „Чудесно е, че отново работим заедно”. Или на шефа си: „Здрасти, за нищо не ставаш, но се налага да те търпя”. И т.н. А толкова ни се иска да кажем истината. И понеже, „във виното е истината”, само пияните питат: „Ти мене уважаваш ли ме” и очакват искрен отговор от сътрапезника си.
На този фон трябва да се каже, че премълчаването, вместо да излъжем, а също така отклоняването на темата/въпроса, за да не се наложи да не кажем истината, не спадат към лъжите според психолозите. Просто да други сходни форми на социална игра.
Лъжата е осъзнаване/осмисляне
Всички ние си даваме, повечето от нас неосъзнато, че чрез нея придаваме форма на общуването. С дреги думи: доколко е приемлива за останалите истината. За която, неслучайно, върви клишето, че от нея боли.
Има си и сериозни научни изследвания, които без да оправдават, обясняват лъжата и нейната все по-честа употреба в нашия свят, който във все по-голяма степен е виртуален – т.е. осъзнато фалшив, измислен, въображаем, но се вживяваме в него.
Проучванията на психилозите доказват нещо, което е красноречиво:
80% от хората НЕ са готови да приемат истината, не я харесват.
Поради тази причина фейк новините много по-бързо обикалят града и света, а всички мразят онези, които поднасят лошите вести.
Без да е бил наясно с тези данни, геният единак Ницше, очевидно от собствен опит, е стигнал до прочутата си фраза, че:
Лъжата е изкуство, инструмент за постигане на резултати
И дори само заради нея повечето истински експерти го признават за истински баща на съвременната психоанализа, вместо Фройд.
Разбира се, става въпрос за здравословната лъжа, за която говорим, а не за паталогичната.
На здравословната се основава маркетингът, наречете го още комуникации, медии, пиар, реклама, кампании, политика и каквото искате друго в един свят, побран в монитор, който може да бъде от всякакъв калибър.
Той е намерил върховния си израз в социалните мрежи, особено в Инстаграм, но за неговата фасадност и за цялостния култ към нарцисизма, който създаде, както и за психическите последствия и пораждането на опасни зависимости и ускорители на зависимости от цялата тая работа – четете утре в следващата част от нашата лайфхак поредица.
свързани новини
Защо лъжата е психическо здраве, поне 1 казваме всеки ден, и защо мъжете я ползват по-често?
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !