Рекордна година за България по брой...

България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....

35 години банани по магазините

35 години банани по магазините. 10 ноември 1989-2024.

Радка, но не пиратка

отпечатай новината

15.08.2024 10:40 | Видян 420 пъти

Радка, но не пиратка

"Чували ли сте за Радка Тонефф?

И аз не знаех достатъчно за нея.

Преди години в полета от Лондон до Ню Корк до мен седеше един господин на около 60 години. Оказа се, че е норвежец. Човек с богата култура и разнопосочни интереси, със сериозен бизнес в Скандинавието.

Когато разбра, че съм българин се оживи. Разпитваше ме за страната, хората, културата и се поинтересува защо няма световноизвестни българи.

Опитах се да му изброя няколко имена на наши спортисти, предимно футболисти, но … нищо не му говореха. Пробвах се с оперни изпълнители…. Не!

Тогава той ми подаде телефона си и слушалките и ми пусна изпълнение на Радка Тонефф.
Останах изумен - какъв глас, какво изпълнение.

В плейлистата на моя нов познат и съсед по седалка имаше няколко изпълнения на Радка Тонефф.

В прайтайма на втори канал Шведската национална телевизия върви документален филм за скандинавския джаз. Акцентът е върху Радка Тонефф. Забележителна певица и личност, уви, безвреме много млада отишла си…

(Много бих писал за програмирането на шведската национална и частна телевизии, за съдържанието - от реалити, през сериали, куиз шоута, документални филми, публицистика!. Недостижимо!)

Но ето накратко за Радка Тонефф, за която мечтая да разкажа във филм:

Елен Радка Тонев (Ellen Radka Toneff) е родена на 25 юни 1952 в Осло, Норвегия.

Баща ѝ Тони Тонев е бил пилот и радио техник, а майка ѝ – Лили-Анн (Lilly-Ann Toneff), починала през 2009, е посочена като пианистка и фолклорна певица. Радка има две сестри – Нина Яна (Nina Jana) и Анне Калина (Anne Kalina), както и брат Петър (Peter).

Тя учи в музикалната консерватория в Осло и още като студентка се включва в музикална джаз-рок група Unis.

След завършване на образованието си тя създава Radka Toneff Quintet (1975–80), чийто състав се е сменял през годините, но въпреки това е бил изключително популярен.

Талантът на Радка се разгръща в своята цялост при запознанството ѝ със Стийв Доброгос (Steve Dobrogosz), който често е определян за нейна сродна музикална душа (двамата обаче никога не са били интимно обвързани).

Музикалното дуо създава иконичния албум “Fairytales”, чиято обложка е нарисувана от сестрата на Радка Анне Калина. Критиците са във възторг, публиката не може да се насити, а Радка и Стийв имат чести участия в различни музикални клубове из страната.

Радка се превръща в една от най-успешните и обичани джаз изпълнители на Норвегия, а музиката ѝ до ден днешен се тачи и слуша.

През 2011 проведена анкета сред норвежки музиканти посочва именно “Fairytales” от 1982 за най-добър джаз албум.

Две седмици след издаването на “Fairytales” тялото на Радка е открито до автомобила ѝ насред гора край Осло. Причината за смъртта е лоша комбинация на алкохол и сънотворни.

Годината е 1982.

За краткия си живот и кариера тя записва няколко албума и се превръща в една от звездите на скандинавския джаз", споделя Георги Тошев.

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Няма коментари към тази новина !