НАЙ-НОВИ
Или си човек, или не, нужно е да...
"Или си човек, или не." Това е любимият цитат на...
Подцених го заради външния му вид, но...
Паркър за това кой боксьор удря по-тежко: "Играл...
Тайпе с единствения демократичен мавзолей в света; повече прилича на Япония, отколкото на Китай
09.02.2025 07:23 | Видян 197 пъти
![Тайпе с единствения демократичен мавзолей в света; повече прилича на Япония, отколкото на Китай](/images/content/2025/02/09/152194/mawrmrvp.jpg)
Тайван е любима тема на Тръмп във войната му – засега на думи и мита – с Китай, а Тайпе е столицата на острова.Въпреки че де юре се води част от КНР, де факто той повече прилича на Япония. Главният му град също.
ВИЖТЕ НАШАТА ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ ТАЙПЕ ТУК!
Кацнали на удобното летище на Тайпе, най-често гостите вземат супер модерното – и японско по производство – метро до центъра. В него веднага правят впечатление табелите на китайски и английски, които забраняват говоренето на висок тон, яденето и пиенето в подземната железница, като чинно са записани и съответните глоби.
В разказа ни, който вече четохте, за тайванската тоалетна, която побеждава в техно състезанието с японската и корейската, вече сте добили впечатление, че островът наистина е една от най-бързо развиващите се страни в света.
Затова започваме нашата разходка от Тайпе 101 – до 2010 г. най-високата сграда в света, преди дубайският конкурент да се възцари на първото място.
Понеже попаднахме край нея в мрачноват ден, върхът й съвсем буквално се губеше в облаците. Така и не можахме да я видим в цялото й великолепие. Тя е послужила, за да бъде създаден около нея цял квартал от ултра модерни небостъргачи, колкото по нещо напомня сеулския Гангнам, но с повече простор и с по-малко кафенета.
В самата сграда има впечатляващ мол с всички марки, които можете да си представите – от Шанел надолу, като някои козметики – Ла Мер например, са избрали вместо „острови” да превърнат търговската си площ в лъскав вагон от Ориент Експрес.
Друг от няколкото градски центъра на Тайпе е съсредоточен около вероятно единствения демократичен мавзолей в света.
Това е мемориалът на основателя на Тайван Чан Кайшъ, генералът, който забягва при превземането от комунистите на Пекин и прави алтернатива на червения Китай на острова с португалското име Формоса или Прекрасния.
Огромно и супер просторно пространство пред мавзолея е оформено така, че той да има главната роля в зоната. Сградата в китайски стил, след изкачването на стъблите към нея, отдвежда до единствена зала, в която е разположена огромна статуя на лидера.
Излезли обратно навън от помещението без прегради, имате най-хубавата гледка към останалите сгради на огромното почти колкото пекинския площад Тянанмън пространство, в другата част на което едно срещу друго са зданията на Националния театър и на Националната концертна зала, и двете решени в ретро стила на Забранения град, макар да са строени само преди десетилетия.
Отвъд декоративната „порта” на мавзолейната зона, срещу мемориала на Чан Кайшъ пък е Националната библиотека.
Огромното открито пространство е любимо място за разходки на местните хора, а при нашето посещение преди китайската Нова година, имаше безброй деца, увлечени в колоездачна надпревара, някои в костюми на джуджетата на Дядо Коледа.
Младежкият център на града е само на 2 спирки с метрото. Ксимен, както е името на станцията, доста напомня на токийската Шибуя, която има същия профил.
Кръстовището с много лъчове може да ви отведе и до безличния президентски дворец, но в обратната посока ще навлезете в най-гъсто населената зона в този супергъсто населен град.
Няколкото околни улици са едновременно средище на търговията, на безброй места с улична и бърза храна по тайвански, на много и разнообразни атракции – от мултиплекси до улични артисти, акробати, музиканти.
Във всяка секунда окото улавя хиляди и хиляди атрактивни гледки, а чоек просто не може да изпусне секунда, която да не запечата с камерата на телефона си.
Не само тук, но и навсякъде в града, ако искате да хапнете, най-много са не китайските, а японските ресторанти. На много места те са наистина прекрасни, като далеч не наблягат на сушито, а на цялото богатство на кухнята от Страната на изгряващото слънце. Всички тайванци са луди по рамена и не само.
Макар че има и местна бира, японската е по-силно застъпена.
Освен морските дарове, в Тайван много ценят и правят добре пилета. Има си и цели ресторанти на пилешка основа, но не тип Кей Еф Си, а за нормално хранене.
Също като в Токио, буквално на всеки 50 м ги има и дрогериите – този хибрид между супермаркет, кафене, закусвалня и т.н., който предлага Севън илевън и неговите деривати като Уотсънс и Фемили март.
Борис Ангелов
Тайпе-София
![Svejo.net Svejo.net](/images/social/svejonet.gif)
![Facebook Facebook](/images/social/facebook.gif)
свързани новини
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !