НАЙ-НОВИ
Светът е изправен пред нова заплаха -...
Водещи световни учени, сред които и нобелови лауреати,...
На 31 декември по БНТ гледайте...
По традиция в новогодишната нощ Българската национална...
Министърът на културата откри "Конкурс за българско съвременно изкуство"
10.12.2013 15:00 | Видян 1720 пъти
Партньор на Галерията в тази инициатива е и Alpha Bank – генерален спонсор на сезона.
„Много сме горди и щастливи да имаме подкрепата на най-авторитетната институция - Министерство на културата, която работи за развитие и съхранение на българската култура като цяло. В тяхно лице намираме естествен партньор в осъществяването на една изцяло българска кампания”, сподели Деница Атанасова-Гергова на събитието.
„През последните няколко години Галерията за модерно изкуство най-активно промотира и подпомага съвременни български творци и това е един от главните мотиви да поемем патронажа на конкурса“, каза на пресконференцията министър Стоянович. „Английско-българската закачка, заложена в името на конкурса, маркира важния мост, който ще ни отведе към бъдещето.“
Тази година, журито, което ще направи финалната селекция е в състав: Ерик Мурло, колекционер и наследник на най-големото издателство на оригинално графично изкуство - ателие „Мурло“; изкуствоведът и куратор Геза фон Хабсбург (който бе част от журито и в първото издание). Деница Гергова като представител на Галерията ще има финалния глас за определяне на финалистите, с които Галерията ще работи през следващите две години.
Ерик Мурло е дългогодишен партньор на Галерията, той лично посети България, за да представи изложба с изкуството на модерните майстори. Днес Galerie Mourlot (Ню Йорк), създадена от Ерик през 2006 година, пази богатото семейно наследство и наред с това специализира в произведения на съвременни художници.
Д-р Геза фон Хабсбург е международно признат изкуствовед и експерт по изкуството на Салвадор Дали. През 2010 година той бе куратор на най-голямата ретроспективна изложба от графични творби на Дали в София, съвместен проект на Национална галерия за чуждестранно изкуство и Галерията за модерно изкуство. Като жури в първото издание на MOST, Г-н Хабсбург вече има доста задълбочен поглед върху съвременното българско изкуство.
Няма съществена промяна в условията за участие. Конкурсът е отворен за артисти, работещи във всички медии на съвременното изкуство на възраст между 20-45 години. Кандидатите трябва да бъдат български граждани, пребиваващи на територията на страната или в чужбина. Желателно е да имат завършено образование по изкуства или понастоящем да са възпитаници на училище по изящни изкуства, както и да владеят английски език. Важно изискване е кандидатстващите да нямат договорености с други частни галерии към настоящия момент.
След първоначалната селекция, журито ще определи 20 автори, от които 5-ма ще стигнат до финал.
По-детайлна информация за регламента, сроковете и етапите е публикувана на официалния сайт на конкурса: www.most.modernartgallery.bg Страницата вече е активна.
Документите се подават онлайн на адрес: most@modernartgallery-bg.com
Новото тук е, че кандидатите следва да попълнят Формуляр за кандидатстване, който може да бъде изтеглен от сайта на MOST: 2013. Едно копие се изпраща онлайн на адрес most@modernartgallery-bg.com, а едно печатно копие на ул. Оборище 10.
СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ: 10 декември – 10 февруари 2014 г.
ПЕРИОД ЗА СЕЛЕКЦИОНЕН ПОДБОР: Февруари – Март 2014 г.
Тъй като идеята на конкурса е по-скоро процес на формиране на пазар и арт мениджмънт на български артисти, всъщност това, което Галерията предлага на отличените е свързано с тяхната творческа кариера и развитие.
НАГРАДА ЗА ФИНАЛИСТИТЕ:
• Произведенията на четиримата финалисти, номинирани от журито, ще бъдат показани в съвместна изложба в Галерията за модерно изкуство;
• Те ще бъдат активно промотирани от Галерията в рамките на събитието и ще получат кураторска оценка от международно жури;
• 4 самостоятелни изложби на финалистите в Галерията за модерно изкуство – от април 2014 до февруари 2015;
НАГРАДА ЗА ПОБЕДИТЕЛЯ:
• Ексклузивно представяне и промотиране от Галерията в рамките на една година;
• Позициониране на пазара на изкуство, срещи с български и международни колекционери и ценители на изкуството;
• Участие на международни арт събития, в които Галерията участва;
• Каталог на артиста;
Деница Гергова подчерта, че конкурсът не се фокусира толкова върху намирането на артисти, които тепърва тръгват по своя път в изкуството, а по-скоро утвърдени имена, автори с бекграун, на които да бъде предложена нова публика и по-широк пазар за тяхното изкуство. Базисните критерии, които биха били добър атестат за кандидатстващите са: завършен артист с ясно дефиниран стил и модерно мислене; оригинална концепция; творчески опит; придобити награди и отличия; образование в сферата на изкуствата;
В периода на цялата кампания се очакват много активности и арт пърформанси, предстоят изложби и изяви на артистите, както и международни съвместни участия с Галерията.
MOST: ПРОЕКТЪТ
Като институция, която работи за развитието на пазара на изкуството в България вярваме, че в съвременния глобален свят, арт мениджмънтът има ключова роля за превръщането на един артист в световен феномен. През 2010г. създадохме арт платформа, която да промотира и популяризира талантливи български творци и съвременното българско изкуство като цяло. Проектът MOST получи широка институционална подкрепа и оценката на международнопризнати ментори като Диана Пикасо, Геза фон Хабсбург, художникът Питър Блейк и други. Конкурсът MOST насърчава новаторството в изкуството и дава възможност за изява на български артисти от страната и чужбина, като им предоставя нови възможности за творчески изяви и професионална реализация на локално и международно ниво.
На оценените от авторитетно международно жури автори, Галерията ще предложи професионален арт маркетинг, който да работи за правилното им позициониране на българския и на световния арт пазар.
MOST 2011: РЕЗУЛТАТИТЕ
Живописецът Антоанета Гълъбова бе големият победител от MOST:2011. С нейна самостоятелна изложба в Галерията през октомври и ноември месец тази година завърши първото издание на конкурса.
Останалите финалисти бяха: Калия Калъчева – живопис, скулпторът Златин Орлов, концептуалните артисти Калоян Илиев-Кокимото и Павлина Чакърова, майсторът на художествената фотография Арслан Ахмедов.
Резултатите:
6-мата финалисти участваха в съвместна изложба в Галерията за модерно изкуство;
В периода 2012-2013 г. всеки от тях имаше самостоятелна изява в пространството на галерията;
Арт мениджмънт и представяне пред колекционери;
19 български артисти, включени в short list selection на международното жури участваха в съвместна изложба във VIVACOM ART HALL, наши партньори в първото издание на конкурса.
Представяне в VII-то издание на най-престижния Фестивал за съвременно изкуство в Турция – Contemporary Istanbul ( 22-25 ноември 2012) и печатен каталог на българските артисти, които Галерията представя;
Артистите на MOST се включиха в кампанията „Цветни улици“ за облагородяване на градската среда чрез изкуство;
свързани новини
Над 1000 любители на гурме културата посетиха Chivas Gourmet Salon 2013
За първи път в България ще гостува канадският балет "Les Grands Ballets"
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !